Dodawanie własnej domeny do landing page'a

Dodawanie domeny do landing page'a

Część kreatorów landing page'y oferuje klientom własne domeny, na których można publikować owoce swojej pracy. Nie bez powodu są one jednak nazywane domentami testowymi. Jeżeli chcesz zaistnieć na rynku ze swoimi produktami reklamowanymi na landing page'u, będzie Ci potrzebna dedykowana domena. Dziś pokażę Ci dlaczego.

Czym jest nazwa domeny?

Nazwa domeny (lub po prostu domena) to w rzeczywistości nazwa, która łączy się z adresem IP. Występuje w adresach stron internetowych (po "www.") i w adresach e-mail (po "@"). Dla przykładu: w https://www.landingi.com/ jedynie fragment landingi.com jest domeną.

Aby pozyskać nazwę domeny... musisz po prostu ją kupić. W internecie istnieje wiele sklepów z domenami, w których możesz wyszukać interesującą Cię nazwę domeny i otrzymać ją za odpowiednią cenę.

Przykład domeny landing page'a

A co z hostingiem?

Internautom zdarza się identyfikować nazwę domeny z hostingiem, choć to dwie różne rzeczy. Domena działa "na powierzchni" – jest częścią procesu budowania rozpoznawalności i wiarygodności marki, z kolei hosting to jedynie "miejsce", w którym przechowuje się pliki stron internetowych. Piszę o stronach, a nie o landing page'ach z rozmysłem – jeżeli bowiem korzystasz z narzędzia do tworzenia landing page'y, istnieje duża szansa, że oferuje ono własny hosting, co oznacza, że potrzebna Ci jest jedynie domena.

Nazwa domeny pomaga w budowaniu rozpoznawalności marki. Powinna być łatwa do zapamiętania (w przeciwieństwie do domen testowych, które zwykle wyglądają jak dziwne ciągi znaków), a jeżeli dobrze wykorzystasz możliwości, możesz sprawić, że będzie ważnym elementem wyróżniającym markę.

Dlaczego domeny mają tak duże znaczenie dla Twojej firmy i marki?

Odpowiedź jest oczywista, ale to nie koniec powodów, dla których warto mieć swoją domenę.


Skoro wiesz już, że ruch na landing page'e kierowany jest zwykle z płatnych reklam, warto dodać, że platformy reklamowe (takie jak Google Ads czy Facebook Ads) przyznają lepszą ocenę oryginalnym domenom. Co więcej, jeżeli używasz domenty testowej (z której korzystają jednocześnie setki, a może nawet tysiące innych firm), ryzykujesz oflagowanie na platformach reklamowych. Skąd ten pomysł? Czasami, gdy ktoś używa domeny do prowadzenia interesów nieetycznych, nielegalnych, a czasem po prostu niezgodnych z polityką Google czy Facebooka, firmy te oznaczają całą domenę jako niezaufaną, co mocno wpływa na efektywność reklam kierowanych na tę domenę.

Sprawdźmy to na przykładzie: jeżeli Twoja firma zajmuje się sprzedażą części samochodowych, którą domenę wybierzesz?

testdomain.com/nd5s6u2Xab czy może

czescisamochodowe.pl?

Aby to zrobić, potrzebujesz domeny, subdomeny oraz dostępu do kreatora landing page'y. W kreatorze przejdź do zakładki "domeny" i dodaj domenę. Na grafice widzisz, jak to wygląda w Landingi. Jeżeli korzystasz z innego narzędzia, wygląd będzie się pewnie nieznacznie różnił, ale proces będzie w dużej mierze podobny.


Wpisz nazwę domeny, dodaj subdomenę i/lub subdomenę www. Ustaw rekordy DNS, a następnie – po weryfikacji – Twoja domena będzie gotowa do użytku. Proces weryfikacji nowej domeny może potrwać nawet kilka godzin, dlatego nie spodziewaj się, że będzie można korzystać z dopiero co dodanej domeny od razu.


Nie zapomnij wrócić do platformy po jakimś czasie i przypisać domeny do swojego landing page'a. To wszystko!

Jak dodać własną domenę do landing page'a?

Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!

Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.

Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!

POBIERZ
ZA DARMO

Podsumowanie

1. Nazwa domeny to część adresu, który wpisuje się w przeglądarce, by odwiedzić stronę.

2. Możesz wykorzystać oryginalną domenę, by zwiększyć wiarygodność marki.

3. Własna domena pomoże Ci także w reklamowaniu – otrzymasz lepszą punktację na platformach reklamowych Google, Facebooka i innych.

Publikacja landing page'a

Następna lekcja

Akademia Landing Page

Więcej lekcji

Co dalej?

Już tylko jeden krok dzieli Cię od nauczenia się, jak opuplikować landing page i co dzieje się dalej. Taki będzie temat następnej lekcji!