Jak wybrać właściwy kreator landing page'y?

Widok edytora landing page

Witaj w pierwszej lekcji drugiej części Akademii Landing Page. To moment, w którym kończy się teoria, a zaczyna praktyka.


Chociaż technicznie rzecz biorąc możesz stworzyć landing page bez kreatora, nie jest to specjalnie efektywne – chyba że programowanie masz w małym palcu. Tak czy inaczej zabierze to z pewnością więcej czasu niż "wyklikanie" strony w oprogramowaniu do tego stworzonym.

Zamiast męczyć się z tworzeniem od zera, poszukaj idealnego kreatora landing page'y, który pomoże Ci zbudować strony szybko i tanio.

Przykład kreatora landing page'y

Mimo że kurs tworzymy w Landingi i każda spośród 30 lekcji kursu została zbudowana w naszym kreatorze, nie będziemy specjalnie reklamować naszego rozwiązania. To ma być Twój wybór poparty konkretnymi argumentami. Postaram się dzisiaj wskazać te elementy kreatora, które mogą okazać się przydatne w tworzeniu landing page'y.

Interfejs drag & drop

Ta porada pewnie nie wniesie zbyt wiele do Twojego życia, ale jeżeli istnieje chociaż minimalna szansa, że znajdziesz kreator landing page'y bez funkcji drag & drop, będę lepiej sypiał w nocy wiedząc, że ostrzegłem Cię przed taką możliwością.


Interfejs drag & drop to absolutna podstawa w tworzeniu landing page'y. To właśnie on sprawia, że możesz zwyczajnie wybrać element z listy i upuścić go w miejscu, w którym chcesz, żeby się wyświetlał. Każdy taki element możesz później edytować, przesunąć lub zmienić jego rozmiar.


Na szczęście przeważająca większość kreatorów landing page'y posiada tę funkcję, więc prawdopodobnie nie musisz się o nią martwić.

Galerie szablonów

Nawet jeżeli interfejs drag & drop jest wyjątkowo intuicyjny, stworzenie landing page'a może okazać się trudne. Dlatego przed wyborem kreatora warto sprawdzić, ile i jakie szablony oferuje. Jeżeli planujesz stworzyć kilka landing page'y, dobrze mieć na podorędziu szeroką bazę szablonów. W wielu przypadkach są one odpowiednio pogrupowane – na przykład z uwzględnieniem branży, w której można je wykorzystać, lub celu, który mają spełniać. Zanim więc wybierzesz swój kreator landing page'y przyjrzyj się galerii szablonów, jeżeli jest dostępna.

Jeżeli nie możesz uzyskać dostępu do szablonów bez rejestracji, spróbuj się zarejestrować na próbę – zdecydowana większość kreatorów udostępnia bezpłatny okres próbny na 14 dni lub nawet dłużej!

Wskazówka: jeżeli planujesz przetestować kilka kreatorów landing page'y jednocześnie, upewnij się, że zapisałeś sobie daty wygaśnięcia poszczególnych okresów próbnych – wiele kreatorów wymaga podpięcia karty płatniczej. Jeżeli więc nie odepniesz jej w porę, Twoje konto może zostać obciążone opłatą.

Nie ma czegoś takiego, jak skala punktowa, która bezbłędnie i w każdym przypadku powie Ci, który szablon będzie najlepszy dla Ciebie. Koniecznie jednak zwróć uwagę na to, czy możesz łatwo edytować dany szablon oraz czy posiada on wszystkie elementy, których potrzebujesz (może być Ci trudno stworzyć formularz w podobnym stylu graficznym, jeżeli oryginalnie szablon go nie posiada).


Koniecznie upewnij się także, że szablon jest zoptymalizowany w kierunku wyświetlania na urządzeniach mobilnych oraz że posiada dedykowaną stronę podziękowania.

Jak zdecydować, które szablony są wysokiej jakości?

Zwykle landing page'e nie funkcjonują w próżni – są częścią całego marketingowego arsenału, który ma pomagać Twojej firmie w osiągnięciu jej celów. Na ten arsenał składają się aplikacje, które wykorzystujesz w email maketingu, CMS-y (Content Management System – systemy zarządzania treścią) czy CRM-y (Customer Relationship Management – narzędzia umożliwiające zarządzanie relacjami z klientami).


Integrowanie tych rozwiązań z kreatorem pozwala wykorzystać w pełni potencjał, jaki tkwi w landing page'ach.

Trudno przewidzieć, ilu i jakich narzędzi będziesz potrzebować we wszystkich procesach marketingowych. Dobrym pomysłem będzie więc rozejrzenie się za takim kreatorem landing page'y, które oferuje możliwie dużą liczbę integracji. Sprawdź też, czy istnieje możliwość stworzenia własnej integracji za pomocą kodów JavaScript lub HTML – to zwiększa liczbę dostępnych opcji do granic możliwości.

Integracje

Ten fragment przyda się wszystkim, którzy lubią pracować nad landing page'ami w zespole. Jeżeli ktoś pracuje nad designem, ktoś inny pisze teksty, a jeszcze ktoś przeprowadza testy A/B w Twoim zespole, sprawdź, czy kreator, który właśnie testujesz, umożliwia dostęp wielu użytkowników do konta, przypisywanie im ról i tak dalej.

Wspólna praca

Widgety

Projektując landing page'e, będziesz wykorzystywać widgety: podstawowe, takie jak grafiki, klipy wideo, pola tekstowe, oraz bardziej skomplikowane. Do tych drugich należą liczniki odliczające czas do wskazanego momentu, edytowalne formularze czy własne skrypty JavaScript. Jeżeli zdecydujesz się na testowanie jednego lub kilku kreatorów landing page'y, koniecznie sprawdzaj widgety pod kątem użyteczności dla Twoich celów – może wcale nie potrzebujesz pięćdziesięciu widgetów, tylko pięć piekielnie użytecznych?

Pop-upy

Nie każdy kreator landing page'y oferuje pop-upy, tak samo jak nie każdy marketer potrzebuje pop-upy. Jeżeli jednak wykorzystujesz wyskakujące okienka w swoich codziennych działaniach marketingowych, może warto rozejrzeć się za narzędziem, które pozwoli Ci tworzyć pop-upy razem z landing page'ami?


Chociaż pop-upy nie są specjalnie lubiane przez internautów, wydatnie wpływają na konwersję – zdecyduj więc, czy ich potrzebujesz albo czy mogą przydać Ci się w przyszłości. Pamiętaj też, że nawet jeśli nie masz zamiaru tworzyć pop-upów hurtowo, możesz wykorzystać pop-upy, by dać Twoim odwiedzającym coś dobrego: zniżkę, informację o ważnym wydarzeniu itd.

O tym, że landing page'e muszą dobrze wyświetlać się na telefonach, już mówiłem, a nawet gdybym zapomniał o tym wspomnieć, w obecnych czasach jest to oczywiste. Zamiast tego chciałbym zwrócić Twoją uwagę na to, że niektóre kreatory landing page'y po prostu pozwolą Ci na zbudowanie mobilnej wersji landing page'a, podczas gdy inne stworzą taką wersję automatycznie. Może to stanowić dla Ciebie sporą różnicę, szczególnie jeżeli tworzysz landing page'e głównie dla użytkowników mobilnych.

"Tak" dla urządzeń mobilnych

Pierwszy landing page, jaki stworzysz, nie będzie idealny (byłoby świetnie, gdyby był chociaż dobry). Może pocieszy Cię jednak myśl, że idealny landing page... po prostu nie istnieje. Wszystko zależy od tego, jaki produkt oferujesz, co o nim napiszesz i jak go zaprojektujesz. Czasem na efektywność Twojego landing page'a wpływają czynniki, które są zupełnie poza kontrolą – jak choćby pory roku czy stale zmieniające się trendy.


Właśnie dlatego warto optymalizować landing page'e po publikacji i poprawiać je na bieżąco. W Twoim przyszłym kreatorze landing page'y szukaj funkcji testów A/B, map cieplnych czy wbudowanej analityki, która pozwoli Ci ocenić rezultaty Twojej pracy.

Optymalizacja landing page'y

Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!

Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.

Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!

POBIERZ
ZA DARMO

Podsumowanie

Ustalmy jedno: prawdopodobnie nie potrzebujesz wszystkiego, co wymieniłem powyżej, a z pewnością nie w tej chwili i nie jednocześnie. Od Ciebie zależy, czy chcesz zacząć od czegoś podstawowego, czy od razu wybrać full-opcję (kto bogatemu zabroni?).

1. Poszukaj kreatora, który oferuje kilka planów – zacznij z prostym, tanim planem, a w razie potrzeby ulepsz subskrypcję do bardziej zaawansowanej.

2. Unikaj narzędzi oferujących tylko najprostsze funkcje – Twoje potrzeby mogą się zmienić.

3. Wybór najtańszego rozwiązania może wymusić zmianę na inne później.

4. Zmiana narzędzia wiąże się z koniecznością przeniesienia Twoich landing page'y – może się to okazać kosztowne, dlatego warto poświęcić czas na wybór odpowiedniego kreatora.

Kto jest docelowym odbiorcą Twojego landing page'a?

Następna lekcja

Akademia Landing Page

Więcej lekcji

Co dalej?

To dobry moment, by poszukać odpowiedniego narzedzia do tworzenia landing page'y. Wróć później do kursu i przeczytaj lekcję o odbiorcach Twoich landing page'y.