Reklamowanie na LinkedIn i YouTube

Reklamy na LinkedIn i YouTube

W większości przypadków reklamy w Google i na Facebooku są wystarczające, niektórzy marketerzy wymagają więcej. Ale czy można oczekiwać więcej niż dotarcia do prawie wszystkich ludzi z dostępem do Internetu? To zależy, co próbujemy osiągnąć.


Produkty i usługi kierowane do segmentu B2B mogą "ponieść się" o wiele skuteczniej, jeżeli zareklamujemy je w miejscach skupiających użytkowników o odpowiednim profilu – na przykład na LinkedIn. YouTube z kolei daje okazję do zaprezentowania reklam w formie krótkich klipów, które sprawdzają się o wiele lepiej niż statyczna reklama. Jak wykorzystać LinkedIn i YouTube w połączeniu z landing page'ami?

Reklamy w LinkedIn

LinkedIn na pierwszy rzut oka nie wygląda jak typowa platforma społecznościowa. Jednak im więcej czasu na niej spędzam, tym bardziej facebookopodobna się wydaje. Mimo to LinkedIn nie bez powodu reklamuje się jako miejsce spotkań profesjonalistów, rekruterów, menedżerów i ludzi biznesu, którzy wykorzystują tę platformę jako sposób na rozwój swojej kariery. To właśnie specyficzny profil użytkowników LinkedIn sprawia, że jest to platforma reklamowa, na której podjęcie działań warto przynajmniej rozważyć.

LinkedIn Ads i landing page'e

  • Reklamy natywne i Sponsored Content to właśnie treści, które użytkownicy LinkedIn widzą w swoich feedach, pomiędzy postami autorstwa swoich kontaktów. Każdy taki post jest oznaczony jako sponsorowany.
  • Wiadomości sponsorowane – jeżeli korzystasz z LinkedIn od jakiegoś czasu, na pewno wiadomości InMail zdążyły nieraz lekko Cię zirytować. To właśnie sponsorowane wiadomości, które dostajesz do swojej skrzynki. Ciągle. Mimo tego, że potrafią poirytować, to wartościowe narzędzie, szczególnie w procesie rekrutacji.
  • Reklamy dynamiczne – po prawej stronie ekranu głównego LinkedIn wyświetlają się reklamy dynamiczne. Nieważne, jak daleko w dół przewiniesz swój feed, reklama podąży za Tobą, a po drodze będzie się zmieniać. Ten rodzaj reklamy nie jest tak inwazyjny, ale potrafi przykuć uwagę.
  • Reklama tekstowa – przy górnej krawędzi ekranu głównego LinkedIn wyświetla się prosty tekst z linkiem. To również jest reklama – może niezbyt zauważalna, ale warta rozważenia, jeśli przygotujesz odpowiednio angażujący tekst.

Z jakich reklam na LinkedIn możemy korzystać?

Gdzie w tym wszystkim są landing page'e?

Każda reklama na LinkedIn powinna przenieść użytkowników na dedykowany landing page. Rekrutujesz na stanowisko Project Managera? Przenieś zainteresowanych na landing page z ofertą. Reklamujesz webinar dla finansistów? Przekieruj ich na landing page z zapisami. Szykujesz kurs online dla menedżerów... wiesz, o co chodzi.


Oczywiście to wszystko zadziała najlepiej, jeżeli Twoje reklamy będą zorientowane na konwersję. Jeśli jednak chcesz skupić się na budowie wizerunku marki, w trakcie tworzenia reklamy na LinkedIn wybierz odpowiednie opcje, które zagwarantują Ci zwiększenie liczby obserwujących oraz reakcji na posty Twojej firmy.

Reklamowanie na YouTube

Podczas gdy LinkedIn oferuje dość podobny zestaw reklam co Facebook, YouTube działa nieco odmiennie – przede wszystkim (nie jest to niespodzianka) skupia się na reklamach wideo. Odkąd YouTube stanowi integralną część Google, możesz tworzyć reklamy na YouTube za pośrednictwem Google Ads.

Reklamowanie na YouTube

TrueView Ads

To najpopularniejszy format reklamowy oferowany przez YouTube – reklama, która uruchamia się przed filmem, w który kliknął użytkownik. Dla użytkowników zazwyczaj największe znaczenie ma fakt, że można taką reklamę pominąć po 5 sekundach. Dla marketerów oznacza to, że mają 5 sekund, by pozyskać uwagę użytkownika.


Reklama TrueView może posiadać box CTA, który przekieruje widzów na landing page. Pamiętaj też, że za taką reklamę zapłacisz jedynie, jeśli użytkownik zobaczy co najmniej 30 sekund filmu, który następuje po niej, lub jeżeli wejdzie w interakcję z reklamą.

Reklamy In-stream

Koszmar użytkownika – reklama, której nie tylko nie można pominąć i która również pojawia się w trakcie oglądania. Tego typu reklamy mogą irytować, ale są skuteczne. Choć nikt nie lubi, gdy przerywa mu się oglądanie w najmniej oczekiwanym momencie, zazwyczaj jest się skazanym na obejrzenie reklamy do końca. Mało kto zdecyduje się na przełączenie się na inną kartę, odejście od komputera czy zostawienie telefonu na tę chwilę – można przecież przegapić wznowienie filmu (prawie jak w dawnych czasach oglądania telewizji, bez nagrywarek i VOD).


Jeżeli zdecydujesz się wykupić niepomijalną reklamę, postaraj się wynagrodzić widzom ten czas. Używaj reklam in-stream raczej dla zwiększenia świadomości na temat marki niż do sprzedaży. Przełam czwartą ścianę – niektórzy już wykorzystali ten zabieg, ale wciąż może to być świeże rozwiązanie.


Wykorzystaj to, że reklamy nie da się pominąć – zakończ klip mocnym wezwaniem do działania, a tym, którzy zdecydują się na konwersję, odwdzięcz się doskonale przygotowanym landing page'em.

Bumper Ads

Jeżeli nie masz budżetu lub czasu na przygotowanie dłuższej reklamy wideo, możesz skorzystać z krótkiego, 6-sekundowego klipu, który uruchomi się przed filmem. Możesz taką reklamę dopełnić bannerem, który pojawi się w trakcie oglądania filmu przez użytkownika. Choć wydaje się, że nie jest to dużo czasu, 6 sekund może wystarczyć – w takiej sytuacji warto jednak dokładnie przemyśleć każdą sekundę materiału.

Jakie reklamy możesz stworzyć na YouTube?

Jak reklamować na YouTube?

Pamiętaj o tych kilku rzeczach, zanim przygotujesz swoją pierwszą kampanię na YouTube:

  • Wybierz cel, jaki chcesz osiągnąć (np. konwersja lub zwiększenie świadomości marki)
  • Określ budżet – warto zacząć z niewielkim budżetem i ocenić, jak odbiorcy zareagują na Twój materiał
  • Odpowiednio dobierz grupę docelową
  • Wybierz format kampanii
  • Określ miejsca, w których reklama ma się wyświetlać (możesz na przykład wyłączyć jej wyświetlanie w filmach oznaczonych jako nieodpowiednie dla niektórych grup wiekowych)
  • Nie zapomnij o słowach kluczowych – pomogą one algorytmom YouTube wyświetlić Twoją reklamę odpowiednim użytkownikom


Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!

Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.

Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!

POBIERZ
ZA DARMO

Podsumowanie

1. Reklamy na LinkedIn to świetny sposób na dotarcie do klientów B2B.

2. Wykorzystuj reklamy na LinkedIn do rozwijania profilu marki, rekrutacji lub sprzedaży usług i produktów.

3. Reklamy YouTube bazują na platformie Google Ads, co oznacza, że możesz korzystać z tych samych opcji targetowania.

Landing page'e a retargeting

Następna lekcja

Akademia Landing Page

Więcej lekcji

Co dalej?

W ostatniej lekcji Landing Page Academy opowiemy o remarketingu. To już ostatnia porcja wiedzy – po tej lekcji będziesz w pełnej gotowości do korzystania z landing page'y!