Akademia Landing Page » Część 6: Promowanie Landing Page'a » Lekcja 4/4
Retargeting oznacza powracanie z następną reklamą do użytkowników, którzy weszli w interakcję z jedną lub kilkoma Twoimi reklamami w przeszłości, ale nie skorzystali z Twoich usług. Przyczyn takiego zachowania może być mnóstwo, dlatego warto wykorzystać możliwość nawiązania ponownego kontaktu z ludźmi, którzy już kiedyś wyrazili zainteresowanie Twoją ofertą.
Retargeting ma tę ogromną zaletę, że nie musisz wyjaśniać użytkownikom, czym zajmuje się Twoja firma i jakie usługi świadczy. Musisz im o tym przypomnieć. A to już połowa sukcesu.
Dzięki plikom cookie i pixelom śledzącym dowiesz się, które z Twoich stron użytkownicy wcześniej już widzieli. Ta wiedza jest kluczem do efektywnego retargetingu. Powiedzmy, że rekrutujesz nowych ludzi do swojej firmy – masz też landing page z ofertą. Kilkadziesiąt osób odwiedziło stronę, przeskanowało ją, ale nie zostawiło aplikacji.
Wiedząc, że już widzieli Twoją ofertę, możesz odczekać kilka dni, a następnie pokazać im reklamę, która nawiązuje wprost do tamtej: "Ciągle szukasz pracy? Sprawdź naszą ofertę!" lub "Nie czekaj dłużej – czas na zmianę!" – tego rodzaju treści trafią do użytkowników, bo będą dotyczyły sytuacji, w jakiej się znajdują.
Niektóre firmy nie dostrzegają sensu tworzenia kolejnego landing page'a na cele retargetingu. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że jednym z wyróżników landing page'y jest możliwość łatwego i szybkiego tworzenia nowych wersji, pominięcie takiej okazji byłoby sporym marnotrawstwem. Co może się stać, jeśli zdecydujesz się pozostać przy starym landing page'u?
Jeżeli użytkownik zauważy nową reklamę i się nią zainteresuje, kliknie w banner tylko po to, by wylądować na dokładnie takiej samej stronie, jaką widział wcześniej. To może być rozczarowujące – a fakt, że landing page nie zmienił się ani na jotę, będzie dostrzegalny w mgnieniu oka.
Rezultat, jakiego możesz się spodziewać? Wysoki współczynnik odrzuceń i kiepska efektywność reklamy = stracone pieniądze.
Nie możesz oczekiwać, że sama tylko nowa reklama wywoła spodziewany efekt. Co więcej, jeżeli wiesz już, że pierwsza reklama zainteresowała użytkowników, ale wypadli z lejka gdzieś na dalszym etapie, oznacza to, że zmiany są konieczne. I tu do akcji wkraczają legendarne testy A/B, o których rozpisywaliśmy się wcześniej.
Aby uruchomić kampanię retargetingową, musisz wiedzieć, kto wcześniej kliknął w reklamę i kiedy się to zdarzyło. Takie informacje dostarcza Pixel.
Pixel to fragment kodu, który możesz wkleić do źródła landing page'y i pozostałych stron internetowych. Zostanie on przekazany do przeglądarki użytkownika (w postaci pliku cookie). Pixel śledzący zostaje z użytkownikiem po tym, jak opuści on Twoją stronę i przekazuje platformie marketingowej dane, które pozwolą Ci włączyć danego użytkownika do kampanii retargetingowej.
Retargeting możesz skonfigurować nawet tak, by wyświetlał reklamy użytkownikom tuż po opuszczeniu Twojego landing page'a – to dobry moment, bo wtedy pamiętają jeszcze dokładnie, że odwiedzali Twoją stronę.
Jeżeli chcesz uruchomić retargeting na Facebooku, przejdź do Facebook Ads Managera i sekcji "Odbiorcy". Następnie kliknij “utwórz grupę niestandardowych odbiorców”, a później “witryna”. Teraz możesz stworzyć Pixel Facebooka, który będzie można wkleić w źródło landing page'a.
Jeżeli korzystasz z Google Ads, możesz skonfigurować retargeting w obszarze "remarketing" – to dlatego, że określenia retargeting i remarketing często są stosowane zamiennie.
W wyniku tego otrzymasz tag remarketingowy, który powinien zostać wklejony na dole landing page'a stworzonego na potrzeby kampanii. Możesz też uruchomić retargeting dla innej grupy odbiorców równocześnie.
Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!
Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.
Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!
1. Retargeting pozwala Ci na pokazanie nowych reklam osobom, które odwiedziły wcześniej Twoje landing page'e.
2. Na cele retargetingu warto stworzyć nowy landing page przygotowany z myślą
o powracających użytkownikach.
3. Możesz uruchomić kilka kampanii retargetingowych dla różnych grup odbiorców.
4. Retargeting zwykle wymaga wklejenia kodu śledzącego w źródło Twojego landing page'a.
Co dalej?
Akademia Landing Page kończy się w tym miejscu. Udało Ci się przejść przez 30 lekcji, które – mamy taką nadzieję – pokazały Ci, jak tworzyć, optymalizować i korzystać z landing page'y. Co dalej? Pozostał Ci jedynie test, dzięki któremu uzyskasz Certyfikat ukończenia Akademii Landing Page. Dziękujemy i życzymy powodzenia!