Co to jest landing page
i czym różni się od strony internetowej?

Rożnice między landing page'em a stroną główną

Każda firma potrzebuje swojego miejsca w sieci – na przykład po to, by sprzedawać produkty lub usługi online, dzielić się informacjami na swój temat, a czasem po prostu ułatwić potencjalnym i obecnym klientom kontakt.

Nie bez powodu poza klasycznymi stronami internetowymi firmy często posiadają swoje profile w mediach społecznościowych – spełniają one zupełnie różne cele.

Z tego też powodu pojawiło się zapotrzebowanie na landing page'e.

W niektórych przypadkach landing page'e są o wiele bardziej efektywne niż klasyczne strony internetowe. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Przykłady landing page'y

Kluczowe różnice

Strona główna jest punktem startowym w podróży, a jednocześnie czymś w rodzaju skrzyżowania, z którego użytkownicy mogą wybrać dowolną drogę. Landing page oferuje z góry zaplanowaną ścieżkę. A jak ta metafora działa w marketingu?


Zazwyczaj strony internetowe zawierają pewną liczbę podstron, linków oraz celów, które mają spełniać. Użytkownicy korzystają z takich witryn, by skontaktować się z firmą, znaleźć jej adres, dowiedzieć się więcej o ofercie, a nawet zakupić produkty. Można powiedzieć, że strona główna pełni rolę kwatery głównej przedsiębiorstwa – z tą różnicą, że kwatera ta jest dostępna dla każdego.


Zanim więc zajmiemy się tworzeniem landing page'y, poświęćmy chwilę, by dowiedzieć się, kiedy strona w zupełności Ci wystarczy, a w jakich sytuacjach warto zainwestować w landing page.

Landing page vs. strona główna

Ruch – płatny i organiczny

W telegraficznym skrócie: stronę główną tworzy się dla ruchu organicznego, landing page'e z kolei pomagają obsłużyć ruch z płatnych reklam.


Jeśli pierwszy raz słyszysz o ruchu organicznym i płatnym, już wszystko wyjaśniam. Z ruchem organicznym mamy do czynienia, gdy użytkownicy sami szukają Twojej firmy lub rozwiązania, które oferujesz. Na przykład gdy po prostu wpisują nazwę firmy w wyszukiwarkę. O ruchu płatnym mówimy, gdy podejmujesz starania, by odwiedzających ściągnąć na swoją stronę – na przykład publikujesz reklamy w mediach społecznościowych i próbujesz dotrzeć do zainteresowanych Twoimi produktami.

Można to podsumować w ten sposób: strona główna nie wydaje się kluczowa, ale warto ją mieć z powodów wizerunkowych oraz po to, by użytkownik zaznajomiony już z Twoją firmą mógł znaleźć wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu. Na stronie głównej możesz umieścić swój firmowy blog, centrum pomocy, dane kontaktowe i wiele innych.


Landing page'e z kolei świetnie sprawdzają się w celach reklamowych, a – co być może jeszcze ważniejsze – ich tworzenie jest o wiele prostsze i nie wymaga żadnej wiedzy, jeśli tylko korzystasz z odpowiedniego narzędzia, to jest z kreatora landing page'y.

Ile muszą wiedzieć klienci?

Sporą różnicą pomiędzy landing page'ami a stronami internetowymi jest liczba (pod)stron. Strona www zawiera więcej niż jedną zakładkę, a do tego wyróżnia się nawigacją, która ułatwia użytkownikom znalezienie odpowiedniego elementu.


Witryna firmowa daje odwiedzającym możliwość odkrywania każdej podstrony osobno – a zwykle jest co odkrywać: blog, karty produktów, usługi, cennik i tak dalej. Dzieje się tak dlatego, że klasyczna strona internetowa budowana jest z myślą o tym, by dzielić się informacjami z użytkownikami.

Inaczej jest z landing page'ami. Idealny landing page składa się z jednej strony oraz strony po konwersji. To dlatego, że realizuje tylko jeden cel, a wszystkie informacje, które przekazuje, są podporządkowane właśnie temu celowi.


W idealnej sytuacji landing page nie powinien posiadać żadnych linków wychodzących, tzn. takich, przez które odwiedzający mogą wyjść ze strony. Pomoże to w osiągnięciu lepszego współczynnika konwersji i maksymalizacji realizacji celu.



Strona internetowa

Landing page

Cele landing page'a i strony internetowej

Każda strona powstaje z jakiegoś powodu. Warto znać ten powód jeszcze przed rozpoczęciem prac nad designem czy copywritingiem – wszystko po to, by mieć przed sobą jasny cel i nie tracić czasu na poszukiwanie już w trakcie tworzenia strony.

Popularne cele stron internetowych:

Przemyślany i efektywny landing page musi być zbudowany wokół jednego celu. Jakiego? Może to być generowanie leadów w celu tworzenia bazy potencjalnych klientów, sprzedaż produktu lub usługi, przeprowadzanie zapisów na wydarzenie, webinar, konferencję, oferowanie kuponów rabatowych czy bezpłatnych materiałów (ebooki, raporty itp.), a nawet rekrutacja.

Strona internetowa, menu

Landing page, cele

Użytkownicy postawione przed nimi cele poprzez realizację wezwania do działania – call to action (CTA).

Odbiorcy

Na końcu każdego komunikatu znajduje się odbiorca. Nie inaczej jest ze stronami internetowymi. Podobnie jak w przypadku celów: strony internetowe budowane są tak, by trafić do możliwie najszerszego grona użytkowników, z kolei landing page'e mają zainteresować wąskie grono uprzednio sprofilowanych odbiorców i przekonać ich do podjęcia akcji.


Czasem sam produkt wskazuje na to, do jakich odbiorców powinien trafiać landing page, ale nie zawsze jest to takie oczywiste. Aby odkryć, kto jest idealnym odbiorcą Twojego landing page'a zadaj sobie tych 5 pytań:

Odpowiedzi na te pytania znacząco ułatwią Ci zdefiniowanie grupy odbiorców dla Twojego landing page'a. Pamiętaj jednak, że każdy produkt, usługa, wydarzenie itd., potrzebuje innej grupy odbiorców. Czasem różnice będą niewielkie, ale i tak warto każdorazowo wrócić do powyższych pięciu pytań i na nowo zdefiniować, do kogo właściwie chcesz kierować przekaz reklamowy.

  1. Na którym etapie życia znajdują się moi potencjalni klienci?
  2. Jakimi językami władają?
  3. Czym się interesują?
  4. Jaki jest ich poziom dochodów?
  5. Co mogę powiedzieć o ich danych demograficznych (wiek, miejsce zamieszkania, płeć)?

Funkcjonalność

Landing page'e to zwykle o wiele prostsze konstrukcje niż zwykłe strony internetowe – zdecydowana większość landing page'y wykorzystuje proste funkcje: formularze, zintegrowany kalendarz, licznik czasu czy osadzone wideo. Powód? Zrealizowanie celu na landing page'u nie wymaga fajerwerków, tylko konsekwencji i... szybko ładującej się strony.


Próba umieszczenia zbyt wielu elementów na landing page'u nie tylko zaszkodzi ogólnemu wrażeniu (strona zamiast załadować się w mgnieniu oka, będzie potrzebowała kilku czy nawet kilkunastu sekund), ale także obniży konwersję. Staraj się więc nie przesadzać.


Na klasycznej stronie internetowej zwykle znajduje się więcej elementów, ale ich nagromadzenie nie rzuca się tak bardzo w oczy i nie wpływa w tak dużym stopniu na czas ładowania, o ile podzielisz je sensownie pomiędzy osobne podstrony.


Kolejną ważną rzeczą jest to, że odpowiedni kreator landing page'y pozwoli Ci stworzyć gotową, działającą stronę kilkoma kliknięciami. To wszystko dzięki intuicyjnemu rozwiązaniu drag & drop, które nie wymaga od Ciebie wiedzy ani doświadczenia. Stworzenie klasycznej strony internetowej z kolei wiąże się z koniecznością kodowania, choćby w ograniczonym stopniu.

Treści na stronach

Tworznie treści na klasyczną stronę internetową wydaje się pracą czasochłonną, ponieważ wymaga dużej ilości tekstu. Wracamy tutaj do punktu wyjścia, ponieważ przyczyną jest to, że strona firmowa pokrywa wiele tematów, jest bardziej ogólna. Poza tym – to akurat plus – nie musisz się martwić, że treści jest za dużo. W kontekście SEO czasem nawet lepiej jest napisać więcej.


Ograniczenie ilości tekstu to z kolei konieczność w kontekście landing page'y. Choć sam tekst nie wpływa znacząco na czas ładowania, ściany słów nie działają dobrze na potencjalnych klientów.


Landing page musi być krótki i zawierać tylko to, co najważniejsze. Treść na landing page'u powinna także łączyć się z treścią reklamy, która sprowadza użytkowników na stronę. Ale o tym opowiem więcej w kolejnych lekcjach.

Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!

Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.

Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!

POBIERZ
ZA DARMO

Podsumowanie

Znasz już różnice pomiędzy klasycznymi stronami a landing page'ami. Może to i mały pierwszy krok, ale za to bardzo istotny. Najważniejsze punkty lekcji zebraliśmy poniżej:

1. Landing page'e to nie uproszczone strony, ale strony z pojedynczym, konkretnym celem. Każdy element na landing page'u ma zbliżać do wykonania celu.

2. Landing page'e wykorzystujemy przy płatnym ruchu, zwykłe strony – przy organicznym.

3. Zanim zaczniesz tworzyć landing page, określ jego grupę odbiorców.

4. Jednymi z najistotniejszych elementów landing page'a są formularz i CTA.

Dlaczego i kiedy potrzebujesz landing page'y?

Następna lekcja

Akademia Landing Page

Więcej lekcji

Co dalej?

Kiedy warto korzystać z landing page'y i dlaczego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz
w następnej lekcji!