Akademia Landing Page » Część 1: Wstęp do Landing Page'y » Lekcja 2/3
Zacznijmy od tego, czym jest lejek marketingowy. W skrócie: to model marketingowy, który pomaga przekształcić odwiedzającego w klienta w kilku krokach.
Lejek zwykle rozpoczyna się reklamą. Drugim z kolei przystankiem jest landing page. Dlaczego lejek? Ponieważ na każdym kolejnym etapie zainteresowanych jest coraz mniej, aż w końcu otrzymamy liczbę płacących klientów. Jest ich najmniej, ale to właśnie oni przynoszą przychód Twojej firmie. Lejek kończy się konwersją, która oznacza, że cel kampanii został wypełniony. Jeżeli więc chcesz zareklamować produkt czy usługę, potrzebujesz miejsca, do którego możesz skierować wszystkich odbiorców reklamy.
Tym miejscem jest landing page.
Kampania marketingowa nie może rozpocząć się landing page'em. Sama nazwa, którą możemy umownie przetłumaczyć jako "strona lądowania" wskazuje, że użytkownik musi na niej wylądować, a zatem... skądś najpierw musiał przylecieć. Tym "skądś" zwykle jest płatna reklama w social mediach czy sieci wyszukiwania, ale może nim być także e-mail lub banner reklamowy umieszczony na stronie lokalnego portalu informacyjnego. Z tym wszystkim wiąże się bardzo ważny termin: message match, czyli dopasowanie przekazu z landing page'a do treści reklamy.
Słabe dopasowanie treści może pogrzebać Twoją kampanię. Jako użytkownicy Internetu rzadko kiedy jesteśmy w stanie skupić się na czymś w stu procentach. Otwieramy jednocześnie mnóstwo zakładek i okienek po to, by wrócić do nich po jakimś czasie. Jak myślisz, co stanie się, gdy ktoś kliknie w reklamę "Naucz się angielskiego w 3 miesiące", a po przejrzeniu kilku innych stron zobaczy cytat z Szekspira jako nagłówek landing page'a?
Przykład: Jeżeli hasło na reklamie brzmi "Naucz się angielskiego w 3 miesiące", nagłówek na landing page'u powinien kontynuować myśl – na przykład: "Szybki kurs angielskiego dla początkujących". To właśnie jest message match.
Istnieje co najmniej pięć powodów, dla których warto korzystać z landing page'y – a to jedynie te najważniejsze. Każdy z nich opisałem poniżej:
Pamiętasz, o czym pisałem w pierwszej lekcji – jak to landing page'e powinny wypełniać jeden cel? To właśnie jest kluczowe. Koncentracja na celu oznacza, że możesz uzyskać wyższej jakości konwersje – formularz na landing page'u wypełnią jedynie osoby faktycznie zainteresowane Twoją ofertą, co w konsekwencji przełoży się na większą sprzedaż. Próba sprzedawania produktów na stronie firmowej jest jak wysyłanie kogoś na drugi koniec pola minowego: istnieje tysiąc powodów, dla których użytkownik może nie dotrzeć na drugą stronę.
Dobrze zaprojektowany i wykonany landing page zwiększa szanse na konwersję do maksimum, co prowadzi do oszczędności – pomyśl, ile pieniędzy mogłoby się zmarnować na pozyskanie słabej jakości leadów i ściąganie na stronę użytkowników, którzy źle odczytali cel reklamy?
Nikt nie dostaje w prezencie z okazji założenia firmy gotowej strony internetowej. Jeżeli jej potrzebujesz, musisz ją zbudować od zera. Ale czy aby na pewno musisz mieć pełną stronę internetową na początku drogi? Dobrym pomysłem na zaoszczędzenie jest przygotowanie prostego landing page'a, który przekaże wszystkie najważniejsze informacje, a jednocześnie nie obciąży zanadto firmowego budżetu.
Tworzenie landing page'a nie wymaga pomocy specjalisty. Kreatory landing page'y zawierają szablony, które pozwalają na szybkie stworzenie strony bez specjalistycznej wiedzy, a nawet bez zmysłu estetycznego. Wystarczy wybrać szablon, zmienić kolory oraz grafiki, dodać swoją treść i gotowe!
Jeżeli nie chcesz wszystkiego robić samodzielnie, możesz z powodzeniem wykorzystać landing page'e w pracy zespołowej – projektant może stworzyć design strony od zera lub odpowiednio dostosować szablon, copywriter napisze przekonujące treści, a Ty możesz skupić się na kontroli jakości.
Trzeci powód to oszczędność. Projektowanie, programowanie i konfiguracja strony internetowej zabierają wiele czasu (dla przykładu: strona internetowa Landingi zajęła całemu zespołowi prawie rok, choć właściwie tworzyliśmy nową wersję istniejącej strony, a nie budowaliśmy od zera). Oczywiście strona internetowa jest o wiele bardziej złożona niż landing page, ale nawet prosta strona może kosztować sporo czasu i pieniędzy.
Jeśli zastanawiasz się nad wykorzystaniem landing page'y, potrzebujesz kreatora i domeny... i to właściwie wszystko, jeśli chodzi o koszty – zakładając oczywiście, że zdecydujesz się tworzyć landing page'e samodzielnie lub ze swoim zespołem.
Dzięki takiemu podejściu zyskasz też bardziej precyzyjne informacje dotyczące zainteresowań Twoich klientów – ta wiedza przyda Ci się w przygotowywaniu kampanii marketingowych w przyszłości.
Przykład: Latem możesz uruchomić trzy różne kampanie: dla damskich, męskich i dziecięcych butów. Każda kampania powinna mieć osobny landing page, dzięki czemu pozyskasz mniejszą liczbę leadów ogólnie, ale za to większość z nich będzie skoncentrowana na konkretnej ofercie.
Każda firma potrzebuje leadów, a tak się składa, że najlepszym narzędziem do ich pozyskiwania są landing page'e. Przygotuj coś dla swoich przyszłych klientów na zachętę – bezpłatny webinar, ebook, kurs online... cokolwiek, co może być użyteczne dla odbiorców Twojej oferty. Jeżeli prowadzisz zróżnicowany biznes – na przykład sprzedajesz ręcznie szyte buty – możesz wykorzystać różne landing page'e, by tworzyć osobne kampanie dla konkretnych produktów.
Strona firmowa może pomieścić wiele informacji, ale nie powinna być poszerzana w nieskończoność. Dbanie o porządek na stronie oznacza, że lepiej unikać "dokładania" kolejnych celów do realizacji. Wystarczy, że strona musi informować, umożliwiać kontakt, prezentować ofertę i tak dalej. Dokładanie kolejnych celów do spełnienia może źle wpłynąć na efektywność strony, a na pewno nie jest najlepsze dla Twoich ofert specjalnych, które najlepiej reklamować na landing page'ach. Oczywiście informację o nich możesz umieścić na stronie... ale z odnośnikiem do specjalnie przygotowanego landing page'a.
Na dziś to wszystko – w następnej lekcji dowiesz się, jak zacząć budować landing page'e i jak stworzyć kompletną stronę w pół godziny.
Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!
Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.
Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!
Jeżeli szukasz łatwego, efektywnego sposobu, by zdobywać leady lub sprzedawać produkty, potrzebujesz landing page'y. Z kolei jeżeli zależy Ci na oszczędzaniu czasu oraz pieniędzy... również potrzebujesz landing page'y.
Poza tym:
1. Landing page'e pomagają odwiedzającym skupić się na ofercie.
2. Możesz korzystać z landing page'y niezależnie od tego, czy masz stronę www.
3. W kreatorach landing page'y możesz tworzyć dowolną liczbę landing page'y – bez ograniczeń.
Z jakich pięciu kluczowych elementów składa się landing page? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w następnej lekcji!