Akademia Landing Page » Część 3: Publikacja Landing Page'a » Lekcja 4/5
Twój landing page może wyglądać świetnie, zawierać najlepsze copy, jakie udało Ci się kiedykolwiek napisać, ale bez ruchu, bez odwiedzin użytkowników po prostu nie będzie działać. Jak więc skierować ruch na landing page? Istnieje na to wiele sposobów – podzielmy je na dwie grupy: darmowe i płatne.
Tę technikę możesz wykorzystać tylko wtedy, gdy masz już bazę leadów do dyspozycji. Ludzie sprawdzają skrzynki mailowe wielokrotnie w ciągu dnia, wysyłanie maili ma więc spory potencjał, choć nie zawsze łatwo go wykorzystać. Sami korzystaliśmy z maili, aby rozsyłać informacje na temat kolejnych lekcji Akademii Landing Page do wszystkich czytelników, którzy zapisali się na powiadomienia.
Mailingi to także dobry sposób na skierowanie ruchu na landing page. Pamiętaj, by opatrzyć mail przekonującym i dopasowanym tematem. Twoi odbiorcy otrzymują dziesiątki wiadomości dziennie, dlatego musisz się postarać, by wyróżnić się na tle pozostałych.
Jest pewne podobieństwo pomiędzy emailami a landing page'ami – jedne i drugie powinny być skoncentrowane na pojedynczym celu. W przypadku maili celem jest zwykle przekonanie czytelników, by kliknęli w przycisk umieszony w treści wiadomości.
Wiele firm prowadzi blogi tylko po to, by zadbać o SEO – to z jednej strony mądre posunięcie, z drugiej jednak często nie wystarcza. Aby rozszerzyć zasięg swojej strony lub landing page'y możesz zaoferować innym swoje umiejętności oraz swoją markę i napisać kilka postów blogowych dla firm działających w Twojej branży. Tym razem możesz spełnić w ten sposób kilka celów: dzielenie się wiedzą, zdobywanie rozpoznawalności dla marki oraz... pozyskiwanie ruchu.
Zacznij od napisania kilku maili do innych blogów – przedstaw się, zaproponuj kilka tematów, o których możesz napisać, i spróbuj nawiązać relację. To sytuacja, w której każdy wygrywa – Ty dodasz link do swojego landing page'a w artykule, a Twoi adwersarze otrzymają bezpłatny, wysokiej jakości artykuł.
Choć nie jest to oczywiste, landing page także może być optymalizowany pod kątem wyszukiwarek. Choć zazwyczaj nie ma na nim zbyt dużo tekstu (a przynajmniej nie powinno być), możesz zadbać o jego widoczność w Google.
Pamiętaj jednak, że optymalizacja SEO dla landing page'a ma sens tylko wtedy, gdy planujesz korzystać z niego przez dłuższy czas. Jeżeli landing page dotyczy jednorazowej oferty, która będzie trwała przez tydzień, nie zaprzątaj sobie głowy SEO. Zamiast tego musisz postarać się o odpowiednią promocję. Z drugiej strony jeśli korzystasz z jednego landing page'a dla cyklicznych promocji (Black Friday lub promocje świąteczne), dobrze będzie go odpowiednio zoptymalizować, tak by mógł zindeksować się w wyszukiwarkach i utrzymać się wysoko w pozycjach wyszukiwania.
Jeżeli masz stronę firmy, którą odwiedzają tysiące gości, możesz z niej skorzystać, by ściągnąć choć część z nich na landing page.
To nie wszystko, co możesz zrobić, by pozyskać bezpłatny ruch, ale wypróbowanie tych czterech metod to wystarczająco dużo na tym etapie. Poznaj teraz techniki, które pozwolą Ci przyprowadzić więcej ruchu na landing page w krótszym czasie, i porównaj je z bezpłatnymi:
Google Ads to jedno z najbardziej uniwersalnych, a jednocześnie najpotężniejszych narzędzi reklamowych w internecie. Niestety uruchamianie reklam z użyciem Google Ads nie jest ani tanie, ani łatwe. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz i chcesz wiedzieć, co w trawie piszczy, odwiedź stronę Google Skillshop i skorzystaj z bezpłatnego kursu, dzięki któremu uzyskasz certyfikat.
Narzędzie Google pozwala Ci reklamować content w dopasowanych wynikach wyszukiwania. Jeżeli sprzedajesz części do samochodów, możesz sprawić, że Twój landing page wyświetli się każdemu, kto wpisze w Google "części samochodowe sklep". Aby to zrobić, wykup reklamę na konkretne słowa kluczowe. Wyniki sponsorowane wyświetlają się na samej górze wyników wyszukiwania (to jedna z najdroższych opcji) lub na samym dole (taniej, ale mniej efektywnie).
Aby stworzyć konkretną reklamę, możesz kierować je na konkretną markę samochodu (lub nawet model), do konkretnej grupy odbiorców lub dla konkretnej lokalizacji.
W zależności od celu, jaki chcesz osiągnąć, media społecznościowe mogą być jeszcze lepszym miejscem niż sieć wyszukiwania. Jeżeli na przykład prowadzisz webinary na temat architektury wnętrz, być może lepszym środowiskiem reklamowym będzie Instagram, a nie wyszukiwarka Google. Pamiętaj jednak, że reklamując się w mediach społecznościowych, powinieneś/aś jednocześnie prowadzić profil (na przykład na Instagramie), aby ludzie, którym wyświetliła się reklama, mogli odwiedzić profil, zaobserwować go lub dokonać innej interakcji.
Instagram, Facebook, Twitter, LinkedIn, Quora, TikTok – wszyscy ci giganci świata mediów społecznościowych oferują swoje platformy reklamowe, ale nie próbuj łapać wszystkich srok za ogony – z początku skup się na tej platformie, która wydaje się najbardziej obiecująca.
Choć może się wydawać, że internauci mają powoli dość wyrastających zewsząd influencerów, to tylko jedna strona medalu. Drugą jest fakt, że często do świadomości publicznej przebija się ten zły influencer marketing, podczas gdy świetne przykłady można mnożyć. Co jednak sprawia, że influencer marketing jest dobry? Jak go rozpoznać?
Wiarygodność, szczerość i dopasowanie treści. Ludzie doceniają influencerów, którzy wprost przyznają się do współpracy z konkretną marką. Działa to jeszcze lepiej, jeżeli bloger czy youtuberka tworzy content reklamowy będący naturalną kontynuacją tego, co robią na co dzień. Takie podejście sprawia, że treści reklamowe nie są męczące.
Powiedzmy, że sprzedajesz ekwipunek do wspinaczki. Nie ma sensu znajdować blogera modowego, aby reklamował Twoje produkty. Zamiast tego znajdź osobę cenioną w branży – nie musi mieć 50 000 obserwujących. Czasem tysiąc czy dwa tysiące zaangażowanych odbiorców zadziała o wiele lepiej.
Jak influencer marketing działa z landing page'ami? Łatwo. Każda kampania marketingowa powinna mieć swój landing page, a skoro już go masz (bo masz, prawda?) poproś influencera o dzielenie się linkiem do landing page'a w swoich postach, stories, relacjach live i tak dalej. Pamiętaj też, że chociaż długoterminowe współprace zwykle działają lepiej w ostatecznym rozrachunku, na początku warto wypróbować jednorazową akcję z influencerem i zobaczyć, jakie będą z tego korzyści.
Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!
Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.
Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!
1. Jeśli chcesz pozyskiwać bezpłatny ruch, nastaw się na dużo pracy i uzbrój się
w cierpliwość.
2. Długi okres przygotowania może poskutkować długoterminowymi efektami.
3. Płatny ruch potrafi zdziałać cuda, ale jest zwykle bardzo kosztowny.
4. Nie spiesz się, ustawiając kampanie płatne. Odpowiednio wybierz grupę docelową – próba uderzenia do wszystkich naraz sprawi, że tylko przepalisz budżet.
W kolejnej lekcji dowiesz się, jak zoptymalizować stronę po kliknięciu przycisku "Publikuj!" – sprawdzisz, które elementy landing page'a zwykle wymagają poprawek i znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakich narzędzi użyć.