Duplikowanie landing page'y i płynące z tego korzyści

Duplikacja landing page'a

Często powtarzamy, że tworzenie landing page'y może być łatwe i szybkie. Tak rzeczywiście jest, ale nie zmienia to faktu, że całość można jeszcze usprawnić. Nawet jeżeli zbudowanie landing page'a zajmuje Ci dwie godziny, to już stworzenie dziesięciu landing page'y brzmi jak praca na dwa dni. Zamiast więc powtarzać wciąż te same czynności, wykorzystaj ten sam landing page 10 razy!


Oczywiście nie chodzi o wypuszczenie 10 identycznych landing page'y w świat, ale o stworzenie kopii, a następnie dokonanie tylko tych zmian, które są konieczne, by wykorzystać landing page w innej sytuacji.

Różne persony marketingowe

Dawno, dawno temu, w Części 2 Akademii Landing Page, opowiadaliśmy Ci o personach – o tym, jak je tworzyć, jakie przynoszą korzyści i jak je wykorzystać. Wspominaliśmy też, że ta wiedza może się przydać nieco później. Czyli teraz!


Prawdopodobnie masz już kilka person zakupowych (a jeśli nie, stwórz je!). Każda z nich ma swój głos, chce widzieć na Twoich landing page'ach inne rzeczy i na różne elementy zwraca uwagę. Właśnie dlatego warto stworzyć kilka wariantów landing page'a – każdy zbudowany na tym samym rdzeniu, ale każdy dopasowany do potrzeb konkretnej persony.


Duplikacja landing page'a to kwestia dwóch kliknięć – jedno tworzy duplikat, drugie jest po to, by potwierdzić nazwę nowej strony.


Jak wykorzystać duplikaty? Załóżmy, że sprzedajesz laptopy – różnej klasy, różnych marek, dla różnych odbiorców...

Pamiętasz o personach marketingowych?

Jak sprawić, by Twój zduplikowany landing page wyglądał jak nowy?

Stwórz nowy nagłówek. Laptopów dla biznesu i dla nastoletnich fanów gier nigdy nie powinno się reklamować tym samym hasłem. Dobrze będzie też stworzyć dla nich osobne reklamy.


Zakomunikuj inną wartość. Próba przekonania różnych ludzi do zakupu Twoich produktów, wykorzystując tę samą wyjątkową cechę, jest ryzykowna. Gracz nie zwróci uwagi na długą żywotność baterii, z kolei klienta biznesowego nie zainteresuje ekran o odświeżaniu 120 Hz.


Wybierz stosowny zestaw korzyści. Mając konkretnego odbiorcę w głowie, przygotuj dla niego specjalny zestaw najistotniejszych korzyści:

  • Ludziom biznesu zaoferuj możliwość pracy z każdego miejsca na świecie, w podróży przez długie godziny.
  • Gracze docenią nie samą obecność ekranu o częstotliwości odświeżania 120Hz, ale obietnicę płynnego, ostrego obrazu i braku opóźnień w grach online.
  • Wysokiej jakości kamera zainteresuje aspirującego streamera, jeżeli więc chcesz trafić do takiego odbiorcy, daj znać, że będzie mógł relacjonować rozgrywkę bez konieczności podłączania zewnętrznej kamery.

Zmień grafiki. Jeżeli sprzedajesz różne modele komputerów, to proste – na każdy landing page wrzuć odpowiednie zdjęcia. Jeżeli jednak próbujesz przedstawić ten sam komputer różnym odbiorcom, upewnij się, że zdjęcia odpowiadają korzyściom, które chcesz reklamować. Zaakcentuj różne elementy: niewielką wagę, różnorodność wejść i wyjść czy cienkie ramki wokół ekranu.


Zadbaj o zróżnicowane opinie. Każda opinia jest lepsza niż ich brak, ale jeżeli masz taką możliwość, umieść na landing page'u recenzje pisane przez kogoś, z kim Twoja persona może się najbardziej utożsamiać.


Wprowadzanie tych wszystkich zmian to dużo pracy, ale dzięki kopiowaniu landing page'y i tak oszczędzasz sporo czasu i wysiłku.

Zanim zdecydujesz się opublikować swój nowy (choć jakby już znany) landing page, upewnij się, że masz już dla niego unikalny tytuł, opis SEO i grafikę OG. Każdy landing page powinien być w tych aspektach jedyny w swoim rodzaju, ponieważ różni się także ich zawartość. Dobrze wypełnione meta tagi wyświetlą się w wynikach wyszukiwania, co ułatwi użytkownikom podjęcie decyzji o odwiedzeniu landing page'a.


Pamiętaj też, że stworzenie duplikatu landing page'a to jeszcze nie koniec. Musisz sprowadzić na niego nowy ruch, zaprojektować oddzielne reklamy, które trafią do grupy odbiorców tego landing page'a i tak dalej.

Nie zapominaj o podstawach

Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!

Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.

Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!

POBIERZ
ZA DARMO

Podsumowanie

1. Kopiowanie landing page'y mocno przyspiesza pracę, ale wymaga także wprowadzania zmian.

2. Każdy nowy landing page powinien mieć unikalny nagłówek i meta tagi.

3. Zaktualizuj treści i grafiki na landing page'u przed publikacją.

4. Jeżeli to możliwe, upewnij się, że na landing pag'u pojawią się recenzje użytkowników, które będą odpowiadały wybranej personie zakupowej.

Skalowanie landing page'y i ponowne wykorzystanie sekcji

Następna lekcja

Akademia Landing Page

Więcej lekcji

Co dalej?

W następnej lekcji rozszerzymy nieco tematy, które już poruszyliśmy. Porozmawiamy o skalowaniu landing page'y oraz ponownym wykorzystaniu niektórych elementów.