Jak zaprojektować landing page?

Przykład projektu landing page'a

W poprzedniej lekcji sporo mówiliśmy o tym, jak i o czym pisać na landing page. Teraz czas na wizualną stronę – pokażemy Ci, na co zwrócić uwagę przy edycji szablonu – opowiemy o przyciskach, kolorach, układzie widgetów i tak dalej.
W końcu musisz jakoś opakować treści, które chcesz przekazać klientom. Zanim to jednak nastąpi, warto stworzyć makietę.

Zaplanuj pracę nad landing page'em

Nagłówek łatwo umiejscowić – po prostu musi być na samej górze strony i można się jedynie zastanawiać, czy umieścić go na środku, z prawej czy z lewej. Pozostałe elementy landing page'a mogą być jednak zaaranżowane w dowolny sposób, co z jednej strony daje nieograniczone możliwości, a z drugiej może być powodem popełnienia wielu błędów. Najpierw upewnij się, że Twój landing page będzie intuicyjny i "łatwy w obsłudze".

W tym celu stwórz makietę – prosty rysunek Twojego landing page'a, na którym zaznaczysz, każdy element i znajdziesz dla niego odpowiednie miejsce. Dzięki interfejsowi drag & drop możesz później przenieść makietę do edytora bez żadnych zmian.

Pamiętaj o optymalizacji landing page'a – dotyczy ona także elementów wizualnych. Czasem jedna niefortunnie użyta grafika może storpedować konwersję na landing page'u. Korzystaj z testów A/B, kiedy tylko możesz. Co więcej: istnieje rozwiązanie, które powie Ci, jak zoptymalizować landing page jeszcze przed publikacją! To dostępny w Landingi PageInsider™.

Elementy landing page'a

Sekcje landing page'a

Landing page powinien składać się z kilku sekcji, aby jego układ był przejrzysty.


Zacznij od nagłówka – dodaj do niego obrazek lub klip wideo, obok lub pod nagłówkiem (nigdy powyżej!)

Dodaj przycisk(i) CTA – przestrzeń pod pierwszą sekcją powinna zawierać formularz lub przycisk CTA (w zależności od tego, jaki jest cel landing page'a i Twoje preferencje). Jeżeli chcesz zakończyć landing page formularzem, pozwól użytkownikom szybko przeskoczyć do niego – niech kliknięcie w przycisk "przescrolluje" na sam dół strony.

Zaprezentuj ofertę – po sekcji otwierającej czas na przybliżenie istoty landing page'a, czyli oferty. Dodaj krótki opis produktu lub usługi, a przede wszystkim zadbaj o wyjaśnienie, jakie korzyści przyniesie klientom. Benefity możesz także zilustrować ikonami lub grafikami, żeby łatwiej było je zauważyć.

Dodatkowe informacje i formularz – zbliżamy się do końca przykładowego landing page'a. Możesz teraz dodać te elementy, które Twoim zdaniem powinny się znaleźć na landing page'u, a całość zakończyć formularzem umożliwiającym konwersję. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o formularzach, będziemy mówić o nich w następnej lekcji.

Dodaj opinie – kolejna sekcja to dobre miejsce na opinie klientów. Wystarczy jedno lub dwa zdania recenzji, zdjęcie oraz pełne imię i nazwisko osoby, która zdecydowała się podzielić opinią na temat Twojego produktu lub firmy – pod warunkiem, że wyraziła zgodę na publikację!

Powyższa lista to oczywiście jedynie przykład tego, jak możesz poukładać elementy na swoim landing page'u. Próbuj różnych układów, zawsze mając na uwadze cel landing page'a.

Jeżeli tworzysz niewiele landing page'y lub dopiero zaczynasz, możesz w pełni polegać na gotowych szablonach. Jeżeli jednak masz ochotę na eksperymenty, nie krępuj się, ale pamiętaj o kilku zasadach:

  • Unikaj wychodzącej nawigacji – landing page'e powinny skupiać się na jednym celu. Dodawanie menu odsyłającego do strony głównej, innych produktów czy usług to zły pomysł, który będzie jedynie rozpraszać odwiedzających i prędzej sprawi, że opuszczą stronę, niż wypełnią formularz.
  • Zachowaj spójny wygląd – zauważ, że landing page'e zwykle korzystają z niezbyt szerokiej palety kolorów – zazwyczaj są to dwa kolory przełamane jakimś kontrastowym elementem lub elementami. Trzymaj się kilku wybranych odcieni, żeby Twój landing page nie był zbyt trudny w odbiorze. Upewnij się też, że przycisk, jeśli jest powtórzony, zawsze występuje w identycznej formie.
  • Nie przeciążaj strony – landing page musi być krótki – w przeciwnym razie stracisz sporą część odwiedzających. Przeciążony landing page będzie się ładował zbyt długo, co też doprowadzi do odpływu użytkowników. Im mniej elementów, tym lepiej. Im mniej treści, która nie jest skupiona na celu, tym lepiej.
  • Testuj, ile się da – idealny landing page nie istnieje. Zawsze znajdzie się element, który można trochę poprawić albo wypróbować nieco inne podejście. Testowanie A/B zajmuje nieco czasu, ale to właśnie dzięki niemu wyciśniesz ze swojego landing page'a ostatnie soki.

Projektowanie landing page'a – garść porad

Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!

Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.

Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!

POBIERZ
ZA DARMO

Podsumowanie


1. Stwórz makietę, zanim zaczniesz budować landing page.

2. Pamiętaj o wszystkich kluczowych elementach landing page'a...

3. ...a następnie usuń wszystkie pozostałe, takie jak linki zewnętrzne czy menu.

4. Zarezerwuj sobie trochę czasu na testowanie landing page'a po publikacji.

Tworzenie formularzy, które pomagają w konwersji

Następna lekcja

Akademia Landing Page

Więcej lekcji

Co dalej?

W ostatniej lekcji tej części wyjaśnimy, jak tworzyć formularze, które zwiększą Twoją szansę na osiągnięcie wysokiego współczynnika konwersji.