Tworzenie formularzy, które pomagają
w konwersji

Przykład wysoko konwertującego formularza

Każdy element landing page'a jest co najmniej ważny, niektóre jednak mają większy wpływ na końcową decyzją użytkownika (zostawić swoje dane i doknać konwersji czy opuścić stronę?). Jednym z takich elementów jest formularz. To ostatni krok na landing page'u, dlatego jest tak istotny.


W dzisiejszej lekcji znajdziesz 6 porad, jak stworzyć formularz, który pomoże Ci w osiągnięciu wysokiej konwersji na landing page'u.

Rodzaje konwersji

Zanim zaczniemy tworzyć, poznajmy podstawowe pojęcia dotyczące konwersji:

Makrokonwersja to ostateczna decyzja użytkownika – na przykład ta o zakupie produktu. Aby do niej doszło, użytkownik musi być na którymś z dalszych kroków procesu – na przykład po okresie próbnym lub po zapoznaniu się z kilkoma recenzjami na temat produktu. Wie już więcej i jest gotowy, by wydać swoje pieniądze. Tego typu konwersja ma miejsce na landing page'ach przede wszystkim wtedy, gdy jest on częścią lejka (a właściwie jednym z jego ostatnich kroków).

Mikrokonwersje to mniejsze kroki, które użytkownicy wykonują, zanim dojrzeją do podjęcia decyzji zakupowej. Zapis na newsletter, odwiedzenie strony Twojej firmy, pobranie e-booka – to wszystko są mikrokonwersje, czyli małe kroki, które zbliżają użytkownika do dokonania głównej konwersji.

Wykres pokazujący rodzaje konwersji

Formularz – dłuższy czy krótszy?

Tak jak nie istnieje idealny landing page, tak samo nie istnieje formularz, który zagwarantuje konwersję. Czasem cuda może zdziałać formularz, w którym poprosisz jedynie o adres e-mail odwiedzających, a czasem naprawdę wysokiej jakości konwersję uzyskasz dzięki zadaniu ośmiu pytań dodatkowych. Żeby jednak podjąć możliwie najlepszą decyzję, zadaj sobie pytanie: jakich danych użytkownika naprawdę potrzebujesz na tym etapie? Stwórz formularz, który będzie odpowiedzią na to pytanie. Przynajmniej na początek.

To oczywiście nie znaczy, że długie formularze są beznadziejne i należy ich unikać jak ognia. Czasem są wręcz konieczne, na przykład gdy użytkownik ma zakupić konkretny produkt. Wówczas zupełnie naturalnym jest umieszczenie w formularzu pytania o rozmiar, kolor, liczbę zamówionych produktów, adres czy numer telefonu – w takim układzie zdecydowany klient nie zawaha się zostawić wszystkich danych. Wie bowiem, że są one konieczne, by szybko i sprawnie zrealizować jego zamówienie.


Jeżeli jednak potrzebujesz zebrać więcej danych, a nie chcesz od razu odstraszać użytkowników formularzem z dziesięcioma okienkami do wypełnienia, możesz stworzyć prosty lejek – na każdym kolejnym etapie dodając dane, którymi trzeba się podzielić. Jeżeli uda Ci się zaangażować odwiedzających, po przejściu dwóch etapów chętniej wezmą udział w trzecim, niż porzucą całość.

Formularz również może mieć swój nagłówek. Możesz w nim umieścić ważną informację, na przykład "Tylko 1 email miesięcznie!" przy zapisie na newsletter. Co więcej, taki nagłówek może zmienić postać rzeczy, ponieważ rozwieje obawy użytkowników (na przykład o tym, że od teraz będą dostawać dziesiątki maili od Twojej firmy). Pamiętaj tylko, żeby dotrzymać danego słowa i faktycznie wysyłać jeden mail na miesiąc.

Treść na formularzu

Upewnij się, że użytkownicy wiedzą, jakich informacji potrzebujesz. Ma to szczególne znaczenie w długich formularzach. Część kreatorów landing page'y pozwala na umieszczenie placeholderów (czyli treści, które będą się wyświetlać w środku, zanim użytkownik zacznie pisać) w poszczególnych polach formularza. Pozwala to zaoszczędzić trochę miejsca i sprawić, że formularz wyda się mniej przytłaczający.

Dodaj podpowiedzi

Użytkownicy wypełniający formularz powinni być skupieni – nie utrudniaj im tego. Nie umieszczaj animowanych elementów czy klipów wideo w bezpośrednim sąsiedztwie formularza.


Przycisk prowadzący do konwersji powinien być najważniejszym elementem formularza (a może nawet landing page'a), spraw więc, by się wyróżniał. Skorzystaj z kolorów w wybranej wcześniej palecie – przycisk powinien być kontrastowy, ale jednocześnie ma nawiązywać do wyglądu całego landing page'a.


Mała rada na koniec: czarny, brązowy i biały to kolory, które nienajlepiej działają na landing page'ach (w kontekście przycisków). Wykorzystaj jaskrawe, rzucające się w oczy kolory: pomarańczowy, czerwony, zielony czy fioletowy.

Unikaj rozpraszaczy

Sprawdź formularz na telefonie

Wspominaliśmy już o tworzeniu stron dopasowanych do wyświetlania na smartfonach i tabletach. Łatwo jednak wpaść w pułapkę myślenia o formularzach jako o zamkniętych widgetach, które zawsze będą wyświetlać się tak samo niezależnie od urządzenia. Upewnij się, że Twój formularz może być bez przeszkód wypełniony z poziomu smartfona.

Podziękuj za konwersję

Jeżeli udało Ci się pozyskać skarb w postaci odwiedzającego, który przejrzał Twój landing page, wypełnił formularz i kliknął w przycisk "Wyślij", warto go odpowiednio docenić. Stwórz prostą stronę podziękowania, na której zostawisz wiadomość dla tych, którzy zdecydowali się na konwersję.


W większości przypadków do szablonu, z którego korzystasz, jest dostępna gotowa strona podziękowania – nie musisz więc tworzyć jej od nowa.


Strony podziękowania mają jeszcze jedną funkcję – możesz wykorzystać je, by przekierować użytkownika dalej. Cel spełniony? Może więc warto umieścić na końcu drogi linki do social mediów Twojej firmy, na Twój kanał YouTube lub blog z wartościowym treściami?

Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!

Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.

Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!

POBIERZ
ZA DARMO

Podsumowanie

1. Ustal, jaki typ konwersji chcesz osiągnąć na landing page'u.

2. Dostosuj odpowiednio liczbę pół w formularzu.

3. Pytaj tylko o dane, których potrzebujesz na obecnym etapie.

4. Upewnij się, że formularz jest przystosowany do urządzeń moblilnych.

5. Stwórz stronę podziękowania.

Jak wykorzystać potęgę integracji?

Następna lekcja

Akademia Landing Page

Więcej lekcji

Co dalej?

To ostatnia lekcja w tej części. Trzeci etap Akademii Landing Page zaczniemy od rozmowy o integracjach.