Tworzenie przekonujących treści na landing page'e

Grafika obrazująca tworzenie treści na landing page

Aby Twój landing page zadziałał jak należy, musi posiadać przekonującą treść. Jeśli masz już szablon, teraz jest czas, aby nakreślić wizję tego, o czym ten landing page będzie mówić. Oto kilka najważniejszych elementów, o których warto pamiętać:

Przykłady treści na stronie internetowej
  • Nagłówek
  • Krótki opis
  • Wezwanie do działania (CTA)
  • Opinie
  • Korzyści

Każdym z tych elementów zajmiemy się osobno, ale zanim zaczniemy, podzielę się z Tobą trzema poradami, które mogą Ci się przydać, zanim zaczniesz tworzyć treść na landing page.

Trzy porady, zanim zaczniesz pisać

Osoby pracujące w marketingu czy prowadzące własne biznesy często zapominają o tym, że landing page to nie wizytówka dla produktów. To nie miejsce na wyjaśnienie każdego detalu dotyczącego Twojej oferty, a już na pewno nie służy do wylistowania wszystkich parametrów produktu.
Landing page powinien wzbudzić zainteresowanie odwiedzających, zawierać kilka najważniejszych informacji oraz powodów, dla których warto kupić produkt, zapisać się na wydarzenie czy zostawić swój adres email.

Ludzie zwykle skanują treści w internecie, zamiast je czytać. Na landing page'ach zachowują się tak samo: prawdopodobnie przeczytają cały nagłówek, być może zawieszą oko na opisie pod spodem, a jeśli to wzbudzi ich zainteresowanie, zerkną jeszcze na przycisk CTA. Cała reszta treści na landing page'u trafi jedynie do najbardziej zaangażowanych odwiedzających – a tych wcale nie będzie dużo. Twoim zadaniem jest przekazać ideę landing page'a, używając do tego jak najmniejszej liczby słów.

Pisząc, pamiętaj o personach, których przygotowaniem zajmowaliśmy się wcześniej. Każde zdanie na landing page'u powinno być skierowane do idealnego klienta – to jego (lub ją) musisz przekonać, a nie losowych odwiedzających.


Jedną z najlepszych cech Internetu jest to, że słowa, które piszesz, nie są drukowane. Możesz je poprawiać, zmieniać, a czasem nawet tworzyć kompletnie od nowa.


Niektóre kreatory landing page'y oferują testy A/B – funkcjonalność absolutnie niezbędną, gdy tworzysz landing page'e i chcesz sprawdzić, które z Twoich pomysłów sprawdzą się lepiej. Dzięki nim możesz żonglować treścią, na bieżąco obserwując zachowanie użytkowników i wprowadzając zmiany.


Poprawiając treści na swoim landing page'u nic nie tracisz, a możesz wiele zyskać. W marketingu sytuacje bez ryzyka zdarzają się rzadko, tym bardziej warto docenić tę jedną z nielicznych.

Nie bój się zmian

Pisz dla idealnego klienta

Pisz krótko i w prosty sposób

Nie próbuj przekonywać wszystkich jednocześnie – prawdopodobnie skończyłoby się to kompletnie pozbawionym emocji przekazem, który nie porwie nikogo.

Zastanów się, co interesuje klientów w Twojej ofercie, co chcieliby usłyszeć, i które korzyści faktycznie do nich przemówią.

5 rodzajów treści, jakie powinny się znaleźć na Twoim landing page'u

Jego zadaniem jest zdobycie uwagi odwiedzającego. To trochę jak z witaniem gości – inaczej zareagują ci, których powitasz z uśmiechem, wskażesz miejsce przy stole oraz zaproponujesz coś do picia, a inaczej ci, do których wymamroczesz coś pod nosem, a następnie odwrócisz się tuż po otwarciu drzwi. Jak wywołać wrażenia porównywalne z pierwszą sytuacją?


Pisz krótko, upewnij się, że nagłówek jest spójny z treścią landing page'a i mówi odwiedzającym, czego mogą się spodziewać. Unikaj clickbaitów i obietnic bez pokrycia. To może zainteresować na kilka chwil, ale w dłuższej perspektywie wywoła jedynie negatywne skutki.


Nagłówek

Fragment treści tuż po nagłówku również powinien być krótki. Opisz produkt/usługę, którą reklamujesz. Pomyśl o tym, jak o rozszerzeniu nagłówka – niech to będzie kilka słów zawierających więcej szczegółów, ale niezaburzających procesu zapoznawania się z landing page'em.


Opis pod nagłówkiem powinien być długi na 1-2 zdania. Jeżeli użytkownik zobaczy ścianę tekstu, prześlizgnie się po niej do następnej sekcji albo... od razu poszuka "X" w rogu ekranu.

Opis

Niektórzy twierdzą, że przycisk CTA to najistotniejszy element landing page'a. Na pewno jest bardzo ważny, to w końcu ostatni przystanek przed konwersją i ostatnia szansa dla Ciebie, by przekonać odwiedzającego do kliknięcia lub wypełnienia formularza.


Pisząc treść przycisku (lub tuż nad przyciskiem), pamiętaj, że powinna się ona odnosić do celu landing page'a. Istnieje prosta zasada, która może Ci w tym pomóc: niech CTA mówi co dokładnie stanie się po kliknięciu w przycisk. Nie każ ludziom się zastanawiać. Napisz "Skorzystaj ze zniżki", jeśli kliknięcie przeniesie użytkownika na stronę z promocją, lub "Zapisz się do newslettera", jeśli taki jest Twój cel.

Przycisk CTA

Przykłady przycisków CTA

Korzyści

Wielu twórców landing page'y lubi rozpisywać się na temat cech swojego produktu, licząc na to, że czytający zachwycą się ich liczbą. W rzeczywistości jednak internauci szybko męczą się scrollowaniem list "wyjątkowych cech" produktów. Zamiast tego, ile miliamperogodzin ma bateria w nowym telefonie, chcą wiedzieć, że będą mogli bez przeszkód korzystać z urządzenia przez dwa dni. Chcą wiedzieć, jak ten zakup zmieni ich życie na lepsze.


Wymieniając korzyści, ogranicz się do kilku: tych, które najbardziej zmieniają życie i tych, których nie sposób znaleźć w ofercie konkurencji. Jeżeli organizujesz wydarzenie (na przykład konferencję), nie mów tylko o tym, czego można się będzie tam dowiedzieć – opowiedz, jak nowo zdobyta wiedza pomoże uczestnikom w przyszłości. Jeśli rozdajesz ebooka, który napisałeś, wyjaśnij, jak zawarta w nim wiedza wpłynie na ich codzienną pracę.

Jeżeli szukasz sposobu, by przekonać nieprzekonanych, dodaj opinie klientów... ale jedynie te prawdziwe.


Specjalnie nie napisałem "te pozytywne" albo "tylko te na 5 gwiazdek". Opinie na Twoim landing page'u nie muszą piać z zachwytu nad Twoją firmą, ale muszą być wiarygodne, nawet jeżeli oznacza to, że dodasz opinię 4-gwiazdkową.


Internet codziennie jest zalewany fałszywymi, a czasem wręcz głupimi "opiniami", których autorzy zachwycają się nawet najbardziej prozaicznymi rzeczami. Oczywiście takie opinie nigdy nie są podpisane inaczej niż "Jacek z Kalisza" czy "Katarzyna z Warszawy". Zdjęcia? Albo ich nie ma, albo znajdziesz je na stocku.


W 2023 roku ludzie są o wiele bardziej wyczuleni na tego typu zagrania niż jeszcze 5-10 lat temu. Zamiast całej listy "piątek" bez większego sensu, wolą przeczytać 2-3 opinie napisane przez kogoś, kto nie bał się podpisać imieniem, nazwiskiem i dodać do tego swoje zdjęcie.

Opinie

Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!

Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.

Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!

POBIERZ
ZA DARMO

Podsumowanie

1. Pisz krótko i koncentruj się na kliencie.

2. Testuj, poprawiaj, a jeśli trzeba – zaczynaj od początku.

3. Poświęć dużo czasu na zachwycający nagłówek.

4. Pisz o korzyściach, a nie o cechach.

5. Dodawaj tylko prawdziwe opinie, nawet jeśli nie są 10/10.

Jak zaprojektować landing page?

Następna lekcja

Akademia Landing Page

Więcej lekcji

Co dalej?

W kolejnej lekcji skoncentrujemy się na projektowaniu landing page'y. Porozmawiamy o układzie, sekcjach i ich zawartości.