Śledzenie rezultatów
i tworzenie założeń

Wykresy z wynikami landing page'a

Istnieje kilka rodzajów danych, które warto śledzić, by prawidłowo oszacować efektywność Twojego landing page'a. To dobry punkt wyjścia dla procesu optymalizacji – sprawdź, ile informacji można wyciągnąć z jednego landing page'a.

Wskaźniki landing page'a

Możemy śledzić dziesiątki wskaźników na landing page'ach, ale tylko kilka z nich jest naprawdę istotnych, szczególnie z początku. Pierwszym i najważniejszym jest oczywiście współczynnik konwersji. W kontekście landing page'y to absolutnie kluczowy parametr, który można określić ogólną oceną landing page'a. Im większa konwersja, tym lepiej – od tej reguły nie ma odstępstw.

Ikony wskaźników strony docelowej

Czym jest współczynnik konwersji?

Pewnie już to wiesz, ale wyjaśnijmy to dla stuprocentowej pewności. Konwersja ma miejsce wtedy, gdy użytkownik wykona przewidzianą akcję na landing page'u. Współczynnik konwersji to procentowy udział tych użytkowników, którzy wykonali akcję w spośród wszystkich odwiedzających w danym przedziale czasowym.


Dlatego właśnie tak istotne jest przypisanie jednego (i tylko jednego) celu do landing page'a. Jeżeli cel jest jasny, ludzie będą konwertowali zgodnie z Twoimi oczekiwaniami. Jeśli tworzysz landing page, na którym rozdajesz bezpłatny ebok, każde kliknięcie przycisku "Pobierz ebook" będzie mierzone jako konwersja, ponieważ to właśnie jest celem strony.

Prawie każdy kreator landing page'y ma coś w rodzaju wbudowanego narzędzia do śledzenia podstawowych statystyk landing page'y. Zazwyczaj znajdziesz tam dane na temat liczby wizyt, pozyskanych leadów oraz współczynnika konwersji. To wystarczy, by wstępnie ocenić, jak radzi sobie Twój landing page.


Jeżeli chcesz poznać więcej danych (co zwykle jest bardzo dobrym pomysłem), warto połączyć swój landing page z Google Analytics lub innym narzędziem śledzącym. Rekomendujemy Google Analytics dlatego, że jest bezpłatne, zaawansowane, ale jednocześnie łatwo znaleźć materiały, które pomogą Ci odnaleźć się w mrowiu dostępnych opcji.


Najłatwiej połączyć landing page z Google Analytics za pomocą integracji, jeżeli jest dostępna w Twoim narzędziu do tworzenia landing page'y. Jeśli korzystasz z Landingi, sprawdź jak połączyć Twoje konto z Google Analytics 4 tutaj. Konwersje w Google Analytics sprawdzisz w Raportach i zakładce "Konwersje".

Jak śledzić współczynnik konwersji?

Właściwie nie ma wartości współczynnika konwersji, która jest uznawana za wystarczająco dobrą. Część źródeł powtarza, że średni współczynnik dla landing page'y wynosi 2,35%, podczas gdy jedna czwarta najefektywniejszych osiąga nieco ponad 5% konwersji.


Prawdę mówiąc, wszystko zależy od celu, grupy docelowej, oferty i tak dalej. Nie skupiaj się jednak tylko na konwersji – jest ona na tyle dobra, na ile prowadzi do zamknięcia sprzedaży (oczywiście jeśli to jest Twój cel).

Jak stwierdzić, czy konwersja na moim landing page'u jest wystarczająco wysoka?

Współczynnik odrzuceń

W jednej z poprzednich lekcji wspominaliśmy już współczynnik odrzuceń. Liczy się go, gdy użytkownik opuszcza wychodzi ze strony, nie wykonując żadnej akcji (nie klika w link, nie wypełnia formularza, nie przechodzi dalej w lejku). Jak zmniejszyć współczynnik odrzuceń?

  • Popraw spójność pomiędzy treścią reklamy, a treścią na landing page'u.
  • Upewnij się, że Call to Action jest dla użytkowników obiecujące (ale także, że obietnicę tę spełni).
  • Spędź nieco czasu nad zaplanowaniem pierwszej sekcji landing page'a – to ona musi skupić uwagę odwiedzających.
  • Napisz treść tak, by wyjaśniała, co jest sednem landing page'a.

Istotne jest to, że możesz samodzielnie zdecydować, jakie okoliczności będą traktowane jako odrzucenie. Na przykład możesz uznać, że wizyta użytkownika krótsza niż 30 sekund liczy się jako odrzucenie, ale nie wymagać podjęcia żadnej dodatkowej akcji. Pamiętaj jednak, że nie sztuką jest zmniejszyć współczynnik odrzuceń po prostu obniżając oczekiwania.


I jeszcze jedno: jeżeli uzyskasz kiedykolwiek 0% współczynnika odrzuceń, to niekoniecznie znaczy, że Twój landing page jest szalenie interesujący. Zdecydowanie bardziej prawdopodobne jest, że coś się pomieszało w ustawieniach, przez co współczynnik odrzuceń nie jest prawidłowo odczytywany.

Jedną z najistotniejszych metryk landing page'a jest czas, jaki odwiedzający chcą na nim spędzać. Jeżeli jednak myślisz, że im dłużej, tym lepiej, to jesteś w błędzie. Jak długi czas jest więc dobrze spędzonym czasem? Odpowiedź brzmi: to zależy (jak zwykle).


Załóżmy, że tworzysz prosty landing page typu click-through, który niemal nie zawiera treści, za to ma krótki nagłówek, grafikę i od razu formularz. W takim przypadku kilka-kilkanaście sekund na landing page'u to zupełnie wystarczający wynik. Jeżeli jednak zamieszczasz na landing page'u treści edukacyjne lub opowiadasz sporo o produkcie czy przedsięwzięciu, które organizujesz, spodziewaj się znacznie dłuższego czasu spędzonego na stronie.

Czas spędzony na landing page'u

Jeśli masz powody przypuszczać, że użytkownicy nie czytają Twojego landing page'a, a jedynie scrollują w poszukiwaniu istotnych informacji, zastanów się nad wprowadzeniem zmian w treści.


"Zmiany" w tym przypadku nie oznaczają dodawania większych ilości tekstu – czasem wystarczy podzielić istniejące treści na krótsze bloki lub usunąć część tekstu, która nie jest konieczna do przekazania najważniejszych informacji.

Co zrobić, gdy użytkownicy opuszczają landing page za szybko?

Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!

Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.

Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!

POBIERZ
ZA DARMO

Podsumowanie

1. Nie istnieje idealny współczynnik konwersji (choć oczywiście lepiej mieć jej więcej). Nie załamuj się, jeśli nie uzyskujesz 50% CR – to się zdarza, ale rzadko.

2. Wykorzystaj integrację kreatora landing page'y z narzędziami analitycznymi.

3. Zwróć uwagę na współczynnik odrzuceń (bounce rate) i staraj się utrzymywać go stosunkowo nisko.

Jak poprawić prędkość ładowania landing page'a?

Następna lekcja

Akademia Landing Page

Więcej lekcji

Co dalej?

Jeżeli ludzie dosłownie odbijają się od Twojego landing page'a po zaledwie kilku sekundach, skup się na poprawieniu szybkości ładowania. Zajmiemy się tym w następnej lekcji.