Jak poprawić prędkość ładowania landing page'a?

Mierzenie szybkości ładowania strony

Wypełnienie landing page'a klipami wideo, grafikami, animacjami i innymi elementami ma swoje konsekwencje w postaci dłuższego czasu ładowania. Choć w dzisiejszych czasach ludzie częściej mają dostęp do szybkiego połączenia internetowego, niewiele to zmienia – cenimy sobie swój czas i nie chcemy go spędzać w oczekiwaniu na załadowanie się strony.


Przez lata strony internetowe i landing page'e ewoluowały i teraz coraz częściej widujemy piękne, ale obciążające łącze przykłady. Twoim zadaniem, jako twórcy landing page'a, jest maksymalnie skrócić czas jego ładowania. Jak to zrobić?

Krok pierwszy: sprawdź, jak długo to trwa

To najprostszy, choć nie mniej istotny element optymalizacji czasu ładowania. Wykorzystamy w tym celu jedno z bezpłatnych narzędzi.

PageSpeed Insights

Odwiedź stronę Google PageSpeed Insights, wpisz adres Twojego landing page'a i poczekaj chwilę – narzędzie Google przeanalizuje landing page i przekaże Ci punktację oraz krótką diagnozę, w ramach której wskaże elementy do poprawy.

Dzięki PageSpeed Insights dowiesz się także, ile czasu mija do wyświetlenia pierwszego elementu na landing page'u, kiedy strona staje się interaktywna, oraz jak dużo czasu potrzeba, by załadować największy element. Te wskaźniki pozwolą Ci się zorientować w sytuacji i wstępnie ją ocenić.

Nie zapomnij też o sprawdzeniu, jak Twój landing page radzi sobie na urządzeniach mobilnych – odwiedź stronę Google Test My Site na swoim telefonie.

Landing page zoptymalizowany pod kątem szybkości ładowania

Google Lighthouse

Jeżeli chcesz zagłębić się w temat, wypróbuj Google Lighthouse. Narzędzie to działa jedynie z przeglądarką Google Chrome, więc jeżeli z niej nie korzystasz, musisz najpierw ją pobrać. Lighthouse generuje szczegółowy raport zawierający informacje na temat konkretnych elementów landing page'a, które spowalniają proces ładowania.

Website Page Test

To kolejne narzędzie do sprawdzania, jak szybko ładuje się Twoja strona – różni się ono od rozwiązań Google tym, że raport wygenerowany w Website Page Test możesz zapisać, jeżeli tylko się zarejestrujesz (bezpłatnie).


Website Page Test pozwala też na uruchomienie testu z konkretnej lokalizacji na świecie oraz wykorzystanie do tego wybranej przeglądarki internetowej.


Pozostałe narzędzia

Jeżeli wymienione rozwiązania nie pokrywają Twoich potrzeb w stu procentach, poszukaj GTMetrix, Yslow lub Varvt PageSpeed Optimization – każde z nich ma nieco inne funkcje, które pomogą Ci się rozprawić z wolno ładującymi się landing page'ami.

Wiedza o tym, co wpływa na to, że Twój landing page ładuje się zbyt wolno, to właściwie jedynie czubek góry lodowej. Czas na podjęcie kroków, które faktycznie przyspieszą proces.


W kolejnych lekcjach spędzimy nieco czasu na optymalizacji strony wizualnej landing page'a (układ elementów, grafiki, klipy, dostosowanie do urządzeń moblinych), treści oraz SEO. Pochylimy się też dokładniej nad testami A/B.

Krok drugi: właściwa optymalizacja

Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!

Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.

Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!

POBIERZ
ZA DARMO

Podsumowanie

1. Twój landing page nie powinien się ładować dłużej niż kilka sekund.

2. Aby zdiagnozować problemy z prędkością ładowania, skorzystaj z darmowych narzędzi, takich jak PageSpeed Insights lub Website Page Test.

3. Jeżeli chcesz, by optymalizacja przebiegała zgodnie z planem, skup się na jednej rzeczy, zanim zajmiesz się drugą.

4. Warto zacząć optymalizację od strony wizualnej landing page'a.

Optymalizacja strony wizualnej landing page'a

Następna lekcja

Akademia Landing Page

Więcej lekcji

Co dalej?

W kolejnej lekcji będziemy optymalizować obrazy i wideo. Podpowiemy też, jak dostosować landing page'e do wyświetlania na smartfonach.

Built with LandingiLandingi