Co zrobić po publikacji landing page'a?

Przykład opublikowanego landing page'a

Jeżeli czytasz te słowa, wiesz już pewnie, że publikacja nie oznacza końca pracy nad landing page'em. To wszystko, co dzieje się po wypuszczeniu strony na światło dzienne, nazywamy optymalizacją. W ostatniej lekcji poprzedniej części Akademii Landing Page pokrótce opisaliśmy, co można zrobić, aby poprawić wyniki landing page'a.


Część 4. poświęcona jest optymalizacji w całości – zacznijmy więc od tego, jak właściwie przygotować się do optymalizowania landing page'a.

Daj mu trochę czasu

Ta porada może się wydawać nieco dziwna, ale ma sens zważywszy na to, jak często chcielibyśmy, by efekty naszej pracy były widoczne natychmiast. Prawda jest taka, że jeżeli chcesz zobaczyć pozytywne rezultaty na landing page'u, musi go najpierw odwiedzić konkretna grupa ludzi, którzy swoim zachowaniem na stronie dadzą Ci wskazówkę, w którą stronę iść, by poprawić efektywność. Czasem wystarczy godzina, czasem dzień, a czasem potrzeba nawet kilku tygodni – wszystko zależy od tego, jak duży ruch skierujesz na landing page.

Statystyki strony docelowej

Przeanalizuj landing page

Testy A/B to rewelacyjne narzędzie do optymalizacji – możesz dzięki nim po prostu zmienić jedną rzecz i porównywać ją z oryginałem w identycznych warunkach. Zanim jednak zaczniesz sprawdzać poszczególne elementy landing page'a, dobrze wiedzieć, co nie gra i gdzie należy szukać problemów. Nawet pobieżna analiza da Ci kilka odpowiedzi.


Znam dwa narzędzia, które mogą Ci pomóc określić, gdzie tkwi sedno problemów z konwersją na Twoim landing page'u. To mapy cieplne i PageInsider™.


Mapy cieplne pokazują miejsca na stronie, po których użytkownicy przesuwają kursor myszy – ta informacja może Ci powiedzieć, które części landing page'a są dla odbiorców bardziej interesujące, a które zupełnie pomijają.


PageInsider™ to z kolei narzędzie, które właściwie robi to samo, ale bazuje na przewidywaniu zachowania użytkowników. Oznacza to, że możesz zacząć optymalizować landing page jeszcze przed publikacją! Rdzeń PageInsidera stanowi silnik, który przeanalizował ponad 4000 landing page'y i na tej podstawie ocenia użyteczność poszczególnych elementów i sekcji na Twojej stronie.

Każdy kreator landing page'y ma coś w rodzaju ekranu głównego, na którym możesz sprawdzać, ile konwersji zdobywa Twój landing page. Warto zaglądać tam co jakiś czas, by porównywać rezultaty z oczekiwaniami. Jeżeli zamiast spodziewanych 20% konwersji widzisz 17%, nie ma co panikować. Jeżeli jednak konwersja oscyluje w granicach procenta czy dwóch, może warto zastanowić się nad przebudowaniem landing page'a lub zmianą oferty.

Śledź konwersje

Sprawdź szybkość ładowania strony

Pierwsze wrażenie jest kluczowe, dlatego wpatrywanie się w ekran ładowania czy pustą stronę z doczytującymi się fragmentami przez cenne sekundy to ostatnie, czego oczekują użytkownicy. Oczywiście każda strona musi się załadować, ale nie powinno to trwać dłużej niż 2-3 sekundy, szczególnie w przypadku landing page'y.


Jeżeli nie masz pewności, jaka jest prędkość ładowania się Twojego landing page'a, sprawdź Google PageSpeed Insights – wystarczy, że podasz adres strony, a uzyskasz jej wynik punktowy, a także kilka porad, jak go poprawić.

Znajdź elementy wymagające poprawy

Twoim zadaniem jest nie tylko znalezienie tych elementów, które trzeba poprawić, ale także ustalenie odpowiednich priorytetów – warto zająć się najpierw tymi, które najbardziej wpływają na konwersję. Co to może być?

  • Jeżeli nikt nie klika w CTA, może to oznaczać, że jest umiejscowione za nisko. W takim przypadku rozważ powtórzenie CTA w sekcji otwierającej (a może nawet jeszcze raz gdzieś w środku landing page'a?).

    Brak kliknięć w przycisk może też wskazywać na słabą korelację pomiędzy treścią na przycisku i bezpośrednio przed nim.

  • Jeżeli współczynnik odrzuceń jest niepokojąco wysoki, zwróć uwagę na prędkość ładowania strony – możliwe, że landing page wczytuje się tak wolno, że użytkownicy wychodzą, zanim dobrze mu się przyjrzą.

    Czasem współczynnik odrzuceń związany jest także ze słabym powiązaniem treści na reklamie z treścią na landing page'u. Jeżeli nagłówek landing page'a nijak nie pasuje do tego, co obiecywała reklama, odwiedzający mogą uznać, że trafili nie tam, gdzie chcieli, i opuścić stronę.

  • Jeżeli odwiedzający widzą formularz, klikają w niego, zaczynają wpisywać dane, ale go nie wypełniają, problem tkwi prawdopodobnie w samym formularzu. Usuń niepotrzebne pola, skróć go, jeśli to możliwe, i ogranicz się do pozyskiwania niezbędnych danych.

Gdy już odkryjesz wszystkie elementy, które należy poprawić, ułóż je w listę
i rozprawiaj się z jednym na raz. W kolejnych lekcjach przejdziemy po kolei przez wszystkie aspekty landing page'y i poradzimy Ci, jak sobie z nimi poradzić.

  • Jeżeli nikt nie klika w CTA, może to oznaczać, że jest umiejscowione za nisko. W takim przypadku rozważ powtórzenie CTA w sekcji otwierającej (a może nawet jeszcze raz gdzieś w środku landing page'a?).

    Brak kliknięć w przycisk może też wskazywać na słabą korelację pomiędzy treścią na przycisku i bezpośrednio przed nim.
  • Jeżeli współczynnik odrzuceń jest niepokojąco wysoki, zwróć uwagę na prędkość ładowania strony – możliwe, że landing page wczytuje się tak wolno, że użytkownicy wychodzą, zanim dobrze mu się przyjrzą.

    Czasem współczynnik odrzuceń powiązany jest także ze słabym powiązaniem treści na reklamie z treścią na landing page'u. Jeżeli nagłówek landing page'a nijak nie pasuje do tego, co obiecywała reklama, odwiedzający mogą uznać, że trafili nie tam, gdzie chcieli i opuścić stronę.
  • Jeżeli odwiedzający widzą formularz, klikają w niego, zaczynają wpisywać dane, ale go nie wypełniają, problem tkwi prawdopodobnie w samym formularzu. Usuń niepotrzebne pola, skróć go, jeśli to możliwe i ogranicz się do pozyskiwania niezbędnych danych.

Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!

Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.

Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!

POBIERZ
ZA DARMO

Podsumowanie

1. Nie spodziewaj się rewelacyjnych wyników tuż po publikacji – landing page'e potrzebują czasu.

2. Analizuj wszystkie dane, do jakich masz dostęp – każda informacja może być cenna.

3. Znajdź wszystkie elementy, które należy poprawić na landing page'u...

4. ...a następnie ułóż listę i postaraj się zmieniać je po kolei.

Śledzenie rezultatów i tworzenie założeń

Następna lekcja

Akademia Landing Page

Więcej lekcji

Co dalej?

W następnej lekcji skupimy się na tym, jak śledzić wyniki landing page'y i jak je odczytywać, aby móc podjąć działania poprawiające efektywność stron, które tworzysz.