Landing page'e i reklamy na Facebooku – jak je połączyć?

Landing page i reklamy na Facebooku

Spośród platform społecznościowych to właśnie Facebook jest największy. Co i rusz pojawiają się przewidywania, że "era Facebooka" dobiegnie końca za rok czy kilka lat, ale jak dotąd statystyki nie kłamią – co roku aktywnych użytkowników Facebooka przybywa. W drugim kwartale 2011 miesięcznie odnotowywano 739 milionów aktywnych użytkowników, podczas gdy teraz, ponad dekadę później, liczba ta sięga 3 miliardów miesięcznie!


Nic więc dziwnego, że firmy coraz chętniej reklamują się na Facebooku – niełatwo będzie znaleźć większą liczbę potencjalnych klientów w jednym miejscu.

Możliwości Facebook Ads

Platformy social media zbierają tak wiele danych na temat swoich użytkowników, że wcale mocno nie przesadzimy, mówiąc, że wiedzą o nas prawie wszystko. Oczywiście sporo zależy od tego, ile tych danych zdecydujemy się udostępnić, ale spójrzmy prawdzie w oczy: każde nasze działanie w social media jest obserwowane, a wiedza o naszych zachowaniach czy zainteresowaniach jest stale wykorzystywana w marketingu.


Pewnie zdarzyło Ci się rozmawiać o wakacjach z przyjacielem na Messengerze, a później obserwować wysyp ofert biur podróży. To właśnie działanie targetowania. Jeżeli rozmawiasz, komentujesz lub wrzucasz posty o podróżowaniu, możesz mieć pewność, że reklamy dotyczące tego zainteresowania trafią na Twój feed.


Warto tę wiedzę wykorzystać na swoją korzyść – zrobić użytek z tych funkcji Facebook Ads i pogrupować odbiorców na podstawie ich zainteresowań, ale też miejsca zamieszkania czy polubionych fanpage'y.

Możliwości Facebook Ads

Jak stworzyć reklamę na Facebooku?

Reklamowanie produktu na Facebooku wymaga stworzenia reklamy, landing page'a, a także (choć opcjonalnie) pop-upu. Potrzebujesz też Pixela Facebooka.


Najpierw zdefiniuj, kto jest odbiorcą reklamy. Zakładam, że znasz swoich klientów na tyle, by móc stwierdzić, kto będzie zainteresowany Twoimi produktami lub usługami. Nie chcesz przecież wyświetlać swojej reklamy tysiącom ludzi, których ona nie zainteresuje – stracisz w ten sposób fortunę, a efekty w ostatecznym rozrachunku będą rozczarowujące. Warto zacząć z niewielką, ale doprecyzowaną grupą odbiorców.


Przykład: Jeżeli chcesz sprzedać najnowszą część serii FIFA, prawdopodobnie skierujesz swoją reklamę do ludzi w wieku 12-30, w większości płci męskiej. Najlepiej, żeby Twoi odbiorcy przejawiali zainteresowanie sportem i grami wideo – taka konfiguracja da duże szanse na zamknięcie sprzedaży.

Przykład odbiorców reklamy

Następnie wybierz, gdzie chcesz wyświetlać reklamę. To może być feed (tablica) na Facebooku, feed na Instagramie, prawa kolumna Facebooka, Stories, a nawet lista konwersacji w Messengerze. Z jednego miejsca – Facebook Ads – możesz trafić do użytkowników trzech potężnych aplikacji jednocześnie!


Ustal budżet – zadeklaruj maksymalną kwotę, jaką jesteś w stanie zapłacić za reklamy dziennie lub miesięcznie. Uważaj jednak, ponieważ Facebook będzie nadal wyświetlał Twoją reklamę aż do momentu, w którym wyłączysz kampanię manualnie. Istotnym elementem w planowaniu budżetu reklamy jest także to, że Facebook analizuje, ocenia i porównuje Twoją reklamę z kreacjami konkurencji.

A co z landing page'ami?

Skoro masz już gotową reklamę, kolejnym krokiem powinno być przekierowanie użytkowników na odpowiednią stronę – a nie ma miejsca bardziej do tego odpowiedniego niż landing page.

  • Ponieważ chcesz przekazać odwiedzjącym więcej informacji na temat tego, co reklamujesz. Zamiast prób zmieszczenia sensownej treści na reklamie możesz skupić swoje wysiłki na zachęceniu użytkowników do kliknięcia – wszystkie najważniejsze rzeczy opiszesz już na landing page'u.
  • Ponieważ jeżeli nie posiadasz żadnych landing page'y, potencjalni użytkownicy będą trafiali na stronę główną, gdzie łatwo będzie im zboczyć z kursu. Choć strony firmowe są potężnym narzędziem, nie wpływają pozytywnie na konwersję, jak robią to dobrze zaprojektowane landing page'e.
  • Ponieważ użytkownicy Facebooka korzystają najczęściej z urządzeń mobilnych i nie mają czasu na poszukiwanie informacji na zewnątrz. Jeżeli klikną w Twoją reklamę, możesz od razu zaprezentować im wszystko, co najważniejsze w ofercie. Landing page'e są wprost stworzone do tego, by w prostej i krótkiej formie zawrzeć clou oferty.

Dlaczego wykorzystanie landing page'a to dobry pomysł?

Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!

Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.

Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!

POBIERZ
ZA DARMO

Podsumowanie

1. Facebook Ads to rewelacyjne narzędzie do prezentowania reklam konkretnym odbiorcom.

2. Korzystając z reklam na Facebooku, możesz trafić do użytkowników Instagrama
i Messengera jednocześnie.

3. Zwróć uwagę na ustawienia budżetu reklamowego, by nie stracić pieniędzy.

4. Wybierz landing page'e, by udostępnić więcej informacji, zebrać wysokiej jakości konwersję i utrzymać uwagę użytkowników.

Reklamy na LinkedIn i YouTube

Następna lekcja

Akademia Landing Page

Więcej lekcji

Co dalej?

Facebook może być jedną z największych platform społecznościowych, ale nie jest jedyny. W następnej lekcji porozmawiamy o reklamach na innych platformach, takich jak LinkedIn, Quora czy YouTube.