Kierowanie ruchu na Twój landing page

kierowanie ruchu na landing page

Stworzenie landing page'a bez doprowadzenia do niego ruchu jest jak organizowanie imprezy bez zapraszania kogokolwiek. Co z tego, że przygotujesz przepyszne jedzenie i zaplanujesz świetne atrakcje, skoro nikt z tego nie skorzysta?


Wklejenie linka do Twojego landing page'a tu i tam z nadzieją, że to wystarczy... to zdecydowanie za mało, nawet jeśli nie masz zbyt wysokich oczekiwań. Jak więc sprawić, by na landing page'u zaroiło się od odwiedzających?

  • Gdy użytkownik szuka czegoś w Internecie, otrzymuje setki tysięcy odpowiedzi. Niełatwo sprawić, by wybrał Twoją propozycję – zwłaszcza że liczba stron walczących o pozycję rośnie z minuty na minutę.

  • Nawet płatne reklamy nie gwarantują sukcesu – co prawda wyświetlają odnośnik do Twojej strony na górze wyników wyszukiwania, ale mnogość reklam w Internecie sprawia, że część użytkowników nauczyła się je ignorować.
przykłady reklam w internecie

Nie brzmi to zbyt zachęcająco, ale na szczęście można dostrzec światełko w tunelu (i nie jest to rozpędzony pociąg). Sprawdź, co możesz zrobić, by przyciągnąć ruch na Twój landing page, a potem jeszcze go zwiększyć.

Znajdź sposób na przyciągnięcie użytkowników

Sposobów, by skierować ruch na landing page, jest mnóstwo. Wyzwaniem jest wybranie tych najbardziej obiecujących – nie ma sensu próbować wszystkiego po trochu. Jednocześnie trzymanie się jednej tylko metody prawdopodobnie nie będzie zbyt efektywne


Opiszemy więc kilka opcji, z których żadna nie gwarantuje rezultatów, ale każda pomoże Ci w osiągnięciu spodziewanych wyników.

Słowa kluczowe są podstawą SEO. Zastosowanie dopasowanych fraz na landing page'u zwiększy szanse na coraz to lepszą widoczność strony w wynikach wyszukiwania.


Pamiętaj jednak, że optymalizowanie landing page'a pod kątem wyszukiwarek ma sens tylko wtedy, gdy planujesz korzystać z danego landing page'a przez dłuższy czas – jeżeli jednak mowa o jednorazowej akcji promocyjnej, właściwie nie ma sensu poświęcać czasu i energii na dostosowanie landing page'a do wymogów SEO.


Szukając odpowiednich fraz, zastanów się, jakie pytanie powinien wpisać użytkownik w wyszukiwarkę, aby Twój landing page stanowił na nie satysfakcjonującą odpowiedź?

Znajdź idealne słowa kluczowe

Przygotuj się na SEO

Landing page powinien być opatrzony tytułem SEO, opisem meta oraz grafiką wyróżniającą (OG image). Ten ostatni element jest kluczowy, ponieważ to właśnie ten obrazek wyświetli się w podglądzie, jeśli umieścisz gdzieś link do landing page'a. Zadbaj też o opis grafiki – robot Google'a nie odczyta samego obrazka, ale jego opis – już tak.


Jeśli chcesz uruchomić kilka landing page'y, upewnij się, że każdy z nich ma unikalny tytuł i opis – oczywiście napisany z myślą o głównym celu strony.

Jednym z najefektywniejszych sposobów na pozyskiwanie ruchu jest linkowanie do landing page'y. Odnośniki do strony z aktualną ofertą możesz umieszczać w mediach społecznościowych, na stronie głównej firmy, w mailingach rozsyłanych do bazy leadów i tak dalej.


Załóżmy, że masz już landing page, na którym reklamujesz specjalną, świąteczną ofertę. Aby słowo o promocji mogło się szerzyć, zacznij od dodania posta na fanpage firmy. Następnie dodaj zdjęcie na Instagram, wrzuć link w bio, dodaj stories z linkiem i nie zapomnij o poinformowaniu o promocji na stronie głównej lub innej podstronie (na przykład powiązanej tematycznie ze świątecznymi promocjami).

Linkuj do Twojego landing page'a

Poinformuj swoich subskrybentów

Zakładam, że masz już jakąś bazę kontaktów. Możesz informację o promocji dołączyć do standardowego newslettera lub wysłać specjalny email, w całości poświęcony świątecznym okazjom.


Pamiętaj jednak, by wysyłać tego typu wiadomości jedynie do zainteresowanych. Planując mailing, dopasuj grupę odbiorców tak samo jak podczas tworzenia reklam. Możesz, co prawda, wysłać maile wszystkim w bazie danych, ale nie wszyscy będą z tego powodu zadowoleni...

Jeżeli masz przeznaczony na to budżet, a oferta, którą promujesz na landing page'u ma potencjał, spróbuj ruszyć z płatnymi reklamami.


Zacznij od reklam w sieci wyszukiwania, w mediach społecznościowych oraz w sieci display.

Uruchom płatne reklamy

  • Reklamy w wyszukiwarkach wyświetlą się tym użytkownikom, którzy poszukują konkretnych fraz kluczowych. Jeżeli dobrze dopasujesz treści na stronie do wyszukiwanej frazy, internauci mogą natknąć się na nią podczas wyszukiwania. Reklamy potrafią sporo kosztować, ale jeżeli dobrze dobierzesz słowa kluczowe, rezultaty powinny przekroczyć wkład.

Jeżeli chcesz sprzedawać drewniane zegarki w promocji –30%, wybierz odpowiednią frazę kluczową, na przykład "drewniane zegarki tanio" albo "zegarki z drewna na święta". Unikaj zbyt ogólnych określeń, takich jak "zegarki w promocji" – konkurencja na ogólne słowa kluczowe jest bardzo duża, co automatycznie zwiększa cenę za kliknięcie (CPC).

  • Reklamy w mediach społecznościowych to pojemne określenie – możesz reklamować się na Facebooku, Instagramie, LinkedInie, Twitterze czy Quorze. Na każdej z tych platform reklamy działają nieco inaczej i każda będzie kosztować Twoją firmę niemało pieniędzy. Wybierz więc uważnie, gdzie chcesz zacząć.

Reklamy w social media mają to do siebie, że pozwalają bardzo precyzyjnie dobierać grupę odbiorców. Jeśli chcesz, możesz wyświetlać reklamy jedynie kobietom w średnim wieku mieszkającym w Warszawie i zainteresowanym rajdami samochodowymi. Decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj, że im bardziej specyficzna i wąska grupa odbiorców, tym reklamowanie będzie tańsze i bardziej efektywne!

  • Reklamy display – to te wszystkie graficzne reklamy, które dostrzegasz przeglądając różne strony internetowe. Wystarczy, że odwiedzisz stronę z zegarkami, a już na następnej stronie internetowej czy na Facebooku możesz zauważyć reklamę firmy produkującej zegarki.

Jeżeli chcesz zacząć przygodę z płatnymi reklamami, zacznij od założenia konta w Google Ads. Skonfigurowanie pierwszej kampanii PPC (Pay Per Click) nie jest trudne, zwłaszcza, że Google udostępnia mnóstwo materiałów pomocniczych.

Pozostałe sposoby

Oczywiście to nie wszystkie metody dostarczania ruchu na landing page'e. Możesz spróbować nawiązać współpracę z influencerami, zająć się retargetingiem czy poprosić współpracowników o udostępnianie informacji w sieci, by poszerzyć sieć zainteresowanych, którzy wygenerują ruch organiczny.


Wiemy, że w tej lekcji ledwie zarysowaliśmy temat reklam. Na szczęście w kolejnej części Akademii Landing Page skupimy się w całości na reklamach i pomożemy Ci stworzyć własną kampanię.

Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!

Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.

Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!

POBIERZ
ZA DARMO

Podsumowanie

1. Zamiast próbować wszystkiego po trochu, wybierz dwie lub trzy metody dostarczania ruchu na landing page.

2. Przygotuj landing page tak, by można było wyszukać go organicznie – użyj odpowiednich słów kluczowych i uzupełnij meta tagi.

3. Wykorzystaj wszystkie własne kanały do promocji oferty – każdy link się liczy!

4. Płatne reklamy kosztują, ale jeśli dobrze je skonfigurujesz, rezultaty przekroczą zainwestowane w promocję środki.

Duplikowanie landing page'y i płynące z tego korzyści

Następna lekcja

Akademia Landing Page

Więcej lekcji

Co dalej?

W drugiej lekcji opowiemy o tym, jak duplikacja landing page'a może Ci pomóc w realizacji celów firmy. Przypomnimy też co nieco o personach marketingowych.