Stwórz efektywne treści na landing page!

Przykłady skutecznych treści w internecie

Każde słowo na landing page'u powinno powstawać z myślą o celu, w spełnieniu którego ma pomagać. Brzmi to jak oczywista prawda, ale wbrew pozorom marketerom co i rusz zdarza się odbiegać od tematu.


Dziś pokażę Ci, jak sprawnie napisać copy na landing page tak, by wspierało realizację celu.

Pierwsze wrażenie – nagłówek

Wiem, że to trudne, ale spróbuj spojrzeć na landing page z perspektywy odwiedzającego lub odwiedzającej – i to nie losowej osoby bez twarzy, a konkretnej: z perspektywy persony marketingowej. Wyobraź sobie jej podróż od momentu powstania potrzeby, poprzez jej wyartykułowanie, natrafienie na reklamę, aż do kliknięcia w nią i wylądowania na Twoim landing page'u.

Efektywne treści nagłówków stron internetowych

Teraz przeczytaj nagłówek i zadaj sobie pytanie: czy takich słów oczekujesz?

Skąd to pytanie? Wiele osób pracujących w marketingu tworzy skomplikowane gry słowne, błyskotliwe żarty i intertekstualne nawiązania do dzieł kultury, podczas gdy... mają po prostu pisać zrozumiale. Kluczem do przyswojenia przekazu musi być jego zrozumiałość (nie pomyl z zarozumiałością!) i prostota.

Oczywiście nagłówki landing page'y mogą też pełnić rozrywkową funkcję, ale powinna ona być drugorzędna – najważniejsze jest przekazanie, o czym tak właściwie jest ten landing page. Bez tego odwiedzający mogą zacząć się zastanawiać, po co właściwie tu trafili, a to ostatnie wrażenie, jakie chcesz wywołać.

Podpowiedź: jeżeli nie masz pewności, jak wywołać dobre pierwsze wrażenie, poszukaj inspiracji na landing page'ach konkurencji. Poszukaj ich według podobnych słów kluczowych i zobacz, jakie prezentują podejście.

Jaką wartość przynosisz?

Nagłówek jest kluczowy, ale to nie oznacza, że reszta treści może zostać napisana byle jak. Tuż po nagłówku warto zaznaczyć, jaką wartość dla użytkownika ma to, co mu reklamujesz.


Tworząc landing page'e, często zakładamy, że nagłówek wyjaśni odwiedzającym wszystko, co trzeba. To złudne wrażenie – nawet jeśli spędzisz godziny na szlifowaniu nagłówka i teraz wydaje Ci się, że to mieniący się tysiącem barw diament, który wprost olśni każdego następnego odbiorcę landing page'a, nie pozostawiaj niczego przypadkowi. Pod nagłówkiem masz miejsce, by opisać czytelnikom, co dokładnie zyskają dzięki konwersji.


Nie musisz się za bardzo rozpisywać – jedno lub dwa zdania w zupełności wystarczą, by przekazać wiadomość.


Istnieje też inne wyjście: klip wideo, który wyjaśnia, na czym polega oferta. Jeśli zdecydujesz się na wideo, możesz skrócić copy jeszcze bardziej.

To jeden z nielicznych momentów, w których zachęcę Cię, by napisać na landing page'u trochę więcej niż zwykle. Sekcja benefitów to miejsce, w którym musisz pokazać odwiedzającym, jak Twój produkt czy usługa odmienią życie ich użytkowników. Nie pisz, ile stron ma książka, którą sprzedajesz. Opowiedz, jak zawarte w niej porady pozytywnie wpłyną na codzienność.


Dodaj 2-4 korzyści, zilustruj je ikonami lub zdjęciami, skup się na przeprowadzeniu odwiedzających przez landing page do celu. To szczególnie istotne, jeżeli chcesz, by konwersją był kontakt ze strony użytkowników. Nie wyjaśniaj wszystkiego na landing page'u – pokaż przyszłym klientom kuszący fragment tego, co mogą zyskać, i zdobądź ich zainteresowanie.

Korzyści dla użytkowników

Społeczny dowód słuszności – vox populi

Gdybyśmy zorganizowali konkurs, w którym ja, jako przedstawiciel firmy, stanąłbym naprzeciwko dowolnego użytkownika jej produktów i ocenialibyśmy wiarygodność, nie miałbym najmniejszych szans. Ludzie zawsze chętniej uwierzą nawet zupełnie nieznajomej osobie z Internetu, niż temu, kto może mieć swój interes w promowaniu produktu. To właśnie dlatego potrzebujesz opinii, czyli inaczej społecznego dowodu słuszności.


Poproś swoich klientów, by podzielili się opinią na temat Twojego produktu czy marki w ogóle. Stwórz ankietę, dzięki której dotrzesz do tych, którzy zasubskrybowali Twój newsletter.


Uwaga: opinie klientów też można optymalizować!


Skontaktuj się z tymi, którzy udzielili odpowiedzi na Twoje pytanie. Poproś ich o możliwość wykorzystania wizerunku oraz imienia i nazwiska lub nazwy firmy. Następnie stwórz sekcję opinii na landing page'u. Dlaczego to takie ważne? Ludzie zdecydowanie chętniej uwierzą prawdziwym użytkownikom, czyli takim, którzy mogą poświadczyć, że korzystali z produktu, i wskazać elementy zarówno wyjątkowo dobre, jak i te wymagające poprawy.

Przykłady opinii klientów

Napisanie idealnych treści może być karkołomnym zadaniem, głównie dlatego, że to, co dziś jest perfekcyjne, za tydzień może odejść do lamusa. Dlatego właśnie warto zaglądać na Twój landing page od czasu do czasu, by w razie konieczności móc uruchomić szybki test i sprawdzić nowe warianty.

Testuj, testuj i jeszcze raz testuj

Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!

Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.

Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!

POBIERZ
ZA DARMO

Podsumowanie

1. Upewnij się, że pilnujesz dopasowania treści na reklamie do treści na landing page'u.

2. Wyjaśnij, jaką wartość ma to, co reklamujesz.

3. Wybierz 2-4 benefitów i opisz je tak, by zainteresować odwiedzających i skłonić ich do kontaktu.

4. Dodaj opinie prawdziwych użytkowników i – jeśli to możliwe – influencerów branżowych.

Wykorzystaj potencjał testów A/B!

Następna lekcja

Akademia Landing Page

Więcej lekcji

Co dalej?

W następnej lekcji zajmiemy się szczegółowo testami A/B, dzięki którym wypróbujesz kilka wariantów landing page'a i wybierzesz najlepszy z nich.