Czego potrzebujesz, by zacząć tworzyć landing page'e?

Przykład publikowania landing page'a na własnej domenie

Dobrze Cię widzieć w kolejnej lekcji Akademii Landing Page! Kilka kroków w świecie landing page'y już za Tobą, czas zebrać to, co już wiesz, w jednym miejscu.

Do tworzenia landing page'y potrzebujesz celu, narzędzia, treści, grafik i kilku innych elementów.

Obraz pokazujący cele

O celach landing page'y mówiliśmy sporo w Części 1 kursu Akademia Landing Page. Przypomnę Ci tylko, że warto trzymać się pojedynczego celu, jeżeli chcesz, by Twoja strona była maksymalnie efektywna.

Pomyśl o tym, jak o zbieraniu potrzebnych składników na pożywny, estetyczny i smaczny posiłek. Spróbujmy namówić odwiedzających, by zostali w Twoim "lokalu" na dłużej!

Jak wybrać właściwe narzędzia do landing page'y?

Ostatnio opowiadałem Ci o kreatorach landing page'y i wskazywałem na funkcje, które powinny się w nich znaleźć. Mam nadzieję, że te wskazówki okazały się pomocne, ale jeżeli nadal szukasz odpowiedniego rozwiązania, spróbuję Ci pomóc.


Istnieją setki rozwiązań, które możesz wykorzystać, działają jednak na różne sposoby.

Logo HubSpot
  • Niektóre z nich koncentrują się na tworzeniu stron internetowych – w takich przypadkach landing page'e będą jedną z dostępnych opcji, co oznacza, że być może będzie trzeba zapłacić za funkcje, które nie będą Ci potrzebne. Istotny może być też kierunek rozwoju tych narzędzi. Jeżeli są zorientowane na klasyczne strony internetowe, może się okazać, że nowe rozwiązania nie będą kompatybilne z landing page'ami. Jeżeli jednak potrzebujesz nie tylko landing page'y, może to być właściwy wybór.

    Sprawdź Wix
  • Inne rozwiązania reklamują się jako narzędzia typu wszystko-w-jednym: służą nie tylko do tworzenia landing page'y czy stron, ale także do email marketingu, analityki czy zarządzania relacjami z klientami. To wygodny wybór, jednak z pewnością jeden z najdroższych. Zanim je wybierzesz, zadaj sobie pytanie: czy moja firma potrzebuje tego wszystkiego? Jeśli tak, a budżet Ci na to pozwala, warto rozważyć tę opcję.

    Sprawdź HubSpot
Logo Wix
  • Część narzędzi poświęconych jest landing page'om w stu procentach. Z jednej strony oznacza to ograniczone możliwości, z drugiej jednak pozwala Ci to sądzić, że 100% przyszłych funkcjonalności czy szablonów będzie służyła tworzeniu landing page'y, a dział wsparcia dołoży wszelkich starań, by rozwiązać Twoje problemy i pomóc Ci korzystać z narzędzia efektywnie. Niektóre kreatory landing page'y oferują nie tylko możliwość tworzenia, ale także narzędzia optymalizujące, integracje i rozbudowany system pomocy.

    Sprawdź Landingi

Logo Landingi

Skąd wziąć grafiki i klipy?

Zarówno grafiki, jak i przykładowe filmy możesz znaleźć w stockach – potężnych internetowych bibliotekach wypełnionych materiałami na każdą okazję. Stocki mogą być darmowe lub płatne. Różnica między nimi jest oczywista: zdjęcia, za które trzeba zapłacić, są rzadziej wykorzystywane, a więc są oryginalniejsze. Mogą być jednak niepotrzebnym wydatkiem, zwłaszcza na początku.


W internetowych bibliotekach znajdziesz mnóstwo wysokiej jakości materiałów i czasem warto z nich korzystać, ale musisz wziąć po uwagę, że obrazek ze stocka może nie pasować w stu procentach do Twojego produktu lub Twojej firmy. Pamiętaj, że każdy element landing page'a ma wpływ na jego efektywność, dlatego warto poświęcić czas na zdobycie odpowiednich grafik. Niektóre kreatory landing page'y są bezpośrednio połączone ze stockami zdjęć, dzięki czemu dodawanie ich do stron jest łatwiejsze i szybsze.


Obrazy z repozytoriów są użyteczne, ale też bardzo ogólne i powszechne. Jeżeli chcesz zaprezentować faktyczny, unikalny produkt, wykorzystaj zdjęcia przygotowane specjalnie na potrzeby kampanii


Pokazywanie rzeczywistości na zdjęciach i klipach buduje wiarygodność Twojego landing page'a.

Jak zdobyć opinie?

Istnieje spora szansa, że zdarzyło Ci się trafić w Internecie na opinię napisaną przez niejakiego "Krzysztofa, lat 35" lub – jeszcze lepiej – "Zadowolonego Klienta". Jak pewnie się domyślasz, opinie tego typu są absolutnie bezwartościowe. Czasy traktowania potencjalnych klientów w ten sposób już dawno się skończyły i oby nigdy nie wróciły.


Jeżeli udało Ci się już sprzedać swój produkt jakimś klientom, zwróć się do nich bezpośrednio z prośbą o opinię. Nie spodziewaj się jednak, że większość z nich z radością podzieli się swoimi wrażeniami. Klienci rzadko kiedy oceniają produkty i doświadczenie zakupowe, chyba że coś poważnie ich zezłościło lub... zakochali się w produkcie bez pamięci.


Na komplikacje możesz natrafić, jeżeli reklamujesz produkt na etapie przygotowania lub dopiero rozkręcasz biznes. W takim układzie warto przygotować zawczasu prototyp produktu i poprosić o ocenę tej wersji. Jeżeli Twoim celem jest rekrutacja, zapytaj współpracowników o opinię na temat pracy. Jeśli jednak wyczerpały się wszystkie opcje i nie masz skąd wziąć opinii... po prostu ich nie dodawaj.


Lepiej nie mieć na stronie żadnych opinii i podejść szczerze do tematu (na przykład pisząc, że dopiero zaczynasz), niż zniżać się do poziomu wymyślania sobie nieprawdziwych historii.

Jeżeli chcesz wykorzystywać landing page'e w reklamach, dobrym pomysłem będzie opublikowanie ich na Twojej domenie. Wystarczy najpierw zakupić domenę, a następnie połączyć ją z Twoim landing page'em. Konfiguracja domeny nie powinna być trudna, ale jeżeli natrafisz na jakieś przeszkody, sprawdź centrum pomocy kreatora, z którego korzystasz – z pewnością znajdziesz tam odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.


To jednak nie jedyna dostępna opcja publikacji. Niektóre kreatory landing page'y oferują domenę testową, na której możesz opublikować gotowy landing page, żeby sprawdzić, czy działa, rozesłać współpracownikom lub klientowi do oceny i tak dalej. W takim przypadku nie potrzebujesz własnej domeny do tego, by rozpocząć tworzenie.

Fundamenty landing page'a

Projektujesz czy korzystasz z szablonów?

Skoro już masz cel, narzędzia i całą resztę potrzebnych rzeczy, czas zakasać rękawy i wziąć się do pracy. To moment, w którym albo zaczynasz projektować od zera... albo wybierasz szablon.


Nawet jeśli finalnie masz zamiar korzystać z szablonów i ewentualnie delikatnie je podrasować, na początek warto wypróbować różne widgety, opcje formularza, nawet bez konkretnego szablonu. Testuj i sprawdzaj, jakie możliwości daje wybrany przez Ciebie kreator landing page'y.


W następnym odcinku zaczniemy już tworzyć landing page'a.

Podziel się opinią i zdobądź darmową Checklistę!

Daj nam znać, co sądzisz o Akademii Landing Page, a my w zamian wyślemy Ci użyteczną checklistę.

Dzięki niej szybko sprawdzisz, czy Twój landing page jest gotowy do działania!

POBIERZ
ZA DARMO

Podsumowanie

1. Zdecyduj, jakiego rodzaju kreator jest Ci potrzebny.

2. Zadbaj o odpowiednie elementy wizualne – grafiki i wideo.

3. Spróbuj zdobyć opinie klientów na temat Twojej firmy, produktów lub usług.

4. Zakup domenę, na której będziesz publikować landing page'e, lub skorzystaj z testowej.

Jak znaleźć idealny szablon landing page'a?

Następna lekcja

Akademia Landing Page

Więcej lekcji

Co dalej?

W następnej lekcji spróbujemy znaleźć najlepszy możliwy szablon – taki, który spełnia wszystkie Twoje potrzeby.